Jak cestovat se psem? Štěstí přeje připraveným
Cestování autem může být pro vašeho pejska stresující, tím pádem se stane nepříjemným zážitkem i pro vás. Proto se na cestu vždy dobře připravte a zohledněte všechny situace, které by mohly nastat.
ONLINE
PORADNA
6.5.2018
Hobby
Váš mazlíček může oslepnout postupně i náhle z mnoha důvodů, mezi ty nejčastější patří diabetes, onemocnění sítnice, oční trauma či glaukom, na vině může být take genetika. Problému si nemusíte ze začátku vůbec všimnout, máte-li však podezření, určitě jděte ke svému veterináři.
Samozřejmě, že mít doma slepého pejska nebo kočičku není nic veselého, divili byste se ale, jak jsou zvířata schopna se slepotě přizpůsobit. Navíc existují způsoby, jak nemocnému mazlíčkovi vyjít vstříc a udržet ho v klidu a pocitu bezpečí, jak tedy na to?
Zvíře, které slepne postupně, se bez zraku učí fungovat pozvolna. Pokud zvířátko oslepne náhle prakticky ze dne na den, bude potřebovat více času zvyknout si na okolí, zvuky a vzruchy kolem sebe. Buďte proto trpěliví a dejte mu prostor a dostatek času, aby se na novou situaci adaptovalo.
Nevidomý mazlíček si bude muset vytvořit novou vnitřní "mapu" svého okolí. Slepé kočce můžete pomoci například tak, že ji budete dávat na písek, který pro ni bude orientačním i výchozím bodem, takže se bude snáz orientovat na dalších stanovištích. Kočičku můžete dát také do menšího pokoje, kde je pro ni jednodušší se zorientovat, postupně pak bude prozkoumávat další teritoria. Slepému pejskovi můžete dělat cestičku z pamlsků, dokud si sám nebude jistý.
Když si váš slepý mazlíček už zorientoval, nepřemísťujte pokud možno nábytek ani jiné věci, které zvířeti slouží k orientaci v prostoru.
Zkontrolujte vše uvnitř i vně interiéru a odstraňte cokoliv, o co by se mohlo zvíře poranit nebo mu mohlo být jakkoliv nebezpečné. Pamatujte také na schody, otevřené toaletní mísy, rohy nábytku, zavírejte dveře od koupelny a toalety, máte-li venkovní bazén, bude lepší dávat na mazlíčka venku neustále pozor.
Pískací a zvukové hračky budou pro nevidomého mazlíčka atraktivnější než ty, při kterých se musí spoléhat na svůj zrak.
Na procházkách bude lepší mít pejska na vodítku, eliminujete tak riziko, že se pes zaběhne a něco se mu stane. Můžete si zavěsit na botu třeba rolničku, která psovi vždy bezpečně připomene, že jste na blízku. Kolem krku mu můžete take dát cedulku, která ostatním pejskařům řekne o pejskově indispozici.
Dokonce i v případě, že je slepota nevratná, pravidelné veterinární prohlídky jsou stále důležité kvůli sledování jakýchkoli změn.
Cestování autem může být pro vašeho pejska stresující, tím pádem se stane nepříjemným zážitkem i pro vás. Proto se na cestu vždy dobře připravte a zohledněte všechny situace, které by mohly nastat.
První pomoc
Poranění packy, polštářků a drápů patří k nejčastějším zvířecím zraněním. Zvíře si poraní dráp nejčastěji při hře, na vycházkách v kamenitém terénu nebo když hrabě na zahradě. Poranění drápu není život ohrožující stav, je to však nepříjemný a většinou krvavý zážitek pro vás i vaše mazlíčka.
První pomoc
Zánět je obrannou reakcí organismu na poškození tkáně. Záněty se projevují se v různých místech a s různou intenzitou. U některých typů stačí počkat, jak se s ním organismus vyrovná, některé naopak vyžadují léčbu a tedy i návštěvu veterináře.
Hobby
Přestože je většina našich psích společníků vybavena huňatou a celkem i teplou srstí, jejich packy naopak v zimě trpí a jsou i mnohem náchylnější k popraskání a zranění. Většina psů celkem dobře snáší i nižší teploty, přesto je potřeba věnovat jim neustálou pozornost, aby neprochladli.
U psů a koček je nadýmání stejně časté jako u lidí. Někdy si ho ani nemusíte všimnout, jindy si budete myslet, že se někde ukrývá hromádka. Všichni známe otřepaný vtípek „to byl pes“, kočky ale mohou také trpět nadměrnou plynatostí.
© 2016 - 2025 | HKR Vet s.r.o.
REGISTRACE
Můžete se zaregistrovat přes Facebook
Registrovat přes FacebookBĚŽNÁ REGISTRACE
Vložte platný email.
Heslo musí mít minimálně 6 znaků.
Zadaná hesla se neshodují.
Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!
Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!
PŘIHLÁŠENÍ
Můžete se přihlásit přes Facebook
Přihlásit přes FacebookBĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ
Vložte platný email.
Přihlášení bylo neúspěšné.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Přihlášení bylo úspěšné!
PŘIHLÁSIT SEJeště u nás nemáte účet? Registrujte se zdarma!