VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

Nalezené kotě

Otázka 24.8.2017     Kočka

Dobrý den, potřebuji poradit. Nalézli jsme male kotě, které mělo zanícené oči. Poskytli jsme mu veterinární péči - ATB, pipetu proti parazitům, oční proplach, odčervení, atd... Také jsme zjistili, že koťátko je kříženec mourovaté kočky a mainské mývalí kočky. Koťátko je ve věku 2,5 měsíců a je to kocourek. S mužem vážně uvažujeme, že si ho necháme, ale nikdy jsme zkušenosti s chovem kočky neměli, pouze s pejsky. Takže z toho máme přirozeně obavy. Nechceme dělat ukvapené závěry, proto se obracíme na poradnu. Nyní je situace taková, že kocourek je přítulný a mazlivý. Je ale i velmi aktivní a hravý, což je samozřejmě přirozené. Už umí na kočičí wc a hrát s hračkami. Jelikož je to čtvrtý den od nálezu, tak jsme mu ještě nepořídili škrabadlo. Na internetu jsem hledala informace o chování a výchově kotěte, ale většinou jsou velmi obecné. Nyní při hraní je kocourek ''rozjetý'', většin ou i při mazlení vypouští drápky a jemné pokusuje. Při chození po době pokusuje a poškrabuje nábytek, koberce, záclony a závěsy. Takže skoro vše, na co přijde. Také, když si hraje, tak nám útočí na nohy a boty, nebo když stojíme nebo sedíme snaží se po našich nohách nebo zádech vyšplhat nahoru a to samozřejmě dost bolí. Kocourka zásadně fyzicky netrestáme, jen se ho snažíme okřiknout, ale nemůžu se vyhnout pocitu, že tomu možná ani nerozumí a mám pak pocit, že to může vnímat, že jsme na něj ošklivý. Pokud bychom si kocourka nechali, tak ho rozhodně plánujeme vykastrovat. Také se pár měsíců chystáme stěhovat do nového menšího domku, je pro mě důležité vědět, že se kocourek dá vychovat a až bude dospělý, tak nebudu mít zaneřáděnou a zničenou domácnost. Také aby nás nedrápal a nekousal, až vyroste a bude silnější. Navíc s mužem plánujeme v blízké budoucnosti miminko. Proto Vás prosíme a radu=pomoc, abychom se vyvarovali chybám, škodám a trápení. Předem velice děkuji za odpověď.

Veterinář odpovídá Veterinární ordinace POLNIČKA PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den, chválím Vaše rozhodnutí postarat se o opuštěné kotě. Věřte, že Vám přinese hodně radosti. Píšete, že máte zkušenosti s výchovou psů, ale koček ne. Moje hlavní rada je: Zapomeňte na to, co víte o psech. Tohle je kočka! Skutečně, aplikovat výchovné postupy používané u štěňat na kotě nemá smysl. Kočka je zkrátka tvor polodomestikovaný, který s člověkem spíše koexistuje (cynik by řekl dokud je to pro ni výhodné) a nikdy ho nevnímá jako autoritu. Pro psy jsme jejich pány a bohy, pro kočky spíš dodavateli krmení a čističi WC. Hravost, i ta agresivní, je u koťat normální a s dospíváním zmizí. Některé kočky mají tendenci škrábat a ničit věci, jiné ne a je to zkrátka v jejich charakteru. Častěji ale zlozvyky pozorujeme u koček držených v uzavřených prostorách, než u těch, které mají přístup ven. Pokud se chystáte bydlet v domku, nedržte kocourka striktně doma, podle mého osobního názoru je to pro něj omezující. Pořídit škrábadlo je velice vhodné, ale smiřte se s tím, že občas nějaké té zácloně nebo křeslu zkrátka neodolá. Z pohledu veterináře bych doporučil pravidelné odčervování a vakcinaci, včasnou kastraci a adekvátní výživu. Jinak jsou kočky čistotné a obyvkle tolerantní k novým členů domácnosti. Vždy platí, že kočka potřebuje svůj životní prostor a pokud je nějak omezen, dá Vám to najevo. Typicky močením nebo kálením na výrazném místě (postel, střed podlahy apod.), někdy zdravotními problémy (poruchy močení). Na závěr a pro odlehčení - pokud se cítíte být nováčky v kočičí společnosti, přečtěte si pár dílů komixů s Garfieldem. Pochopíte mnohé:) S pozdravem, Jan Havránek

Další zajímavý obsah

Odborník

Kočičí astma má podobné příznaky jako u člověka. Jak můžete kočce pomoci?

Kočičí astma neboli felinní alergická bronchitida je chronické zánětlivé onemocnění dolních cest dýchacích. Z důvodu odlišné anatomické struktury průdušek se onemocnění vyskytuje pouze u koček, nikoliv u psů. Nejčastěji postihuje jedince ve věku okolo 5–6 let, ale objevit se může v jakémkoliv věku. Mezi nejčastější plemena trpící astmatem patří domácí krátkosrstá kočka a siamská kočka.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Odborník

Onemocnění psů a koček přenášená klíšťaty v Česku a zahraničí

První věc, kterou byste vždy měli sdělit svému veterináři je, zda byl pes v zahraničí a kde. Z pohledu infekce onemocněním přenášeném klíšťaty, je to velmi zásadní informace. Pokud pes do zahraničí necestoval, ale cestoval na jižní Moravu, sdělte to, prosím, také. Moravu pochopitelně nepovažujeme za zahraničí, bohužel ale, někteří, donedávna „exotičtí“ parazité, ji pomalu také pojímají za vlastní a to z důvodu vyšších průměrných teplot.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?