VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

Kočka zvracela žlutozelenou tekutinu.

Otázka 15.2.2018     Kočka

Dobrý den, dnes mi uhynul kocour ,věk 8 měsíců. Večer vyzvracel hodně žlutozelené tekutiny, myslela jsem že to jsou žaludeční šťávy,nejspíš mu něco nesedlo, občas to kočky dělají, tak jsem tomu nepřikládala žádnou váhu. Vlezl si do pelíšku a spal,ráno jsem přišla s práce a byly tam zase zvratky stejné barvy ale kocour chodil,choval se celkem normálně, jen oči měl trochu červené. Odpoledne jsem sním chtěla jet na veterinu. V poledne chtěl jít ven,tak jsem mu otevřela dveře, vyšel ven vyvrátil se na bok a bylo po něm,natahoval se ,dodělával. Když jsem ho zvedla vytékala s něho ta žlutá voda. Přišlo mi jako by v něm něco prasklo a zalilo ho. Nemohl se něčím otrávit? Děkuji za odpověď.

Veterinář odpovídá MVDr. Zuzana Bernatíková PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý večer, podle popisu došlo zřejmě k srdečnímu selhání. Na otravu to nevypadá. Velmi často potkáváme u mladých koček projev onemocnění FIP (felinní infekční peritonitida), původcem onemocnění jsou kmeny viru z čeledi Coronaviridae. Nakažení koronavirem probíhá obvykle bez jakýchkoliv příznaků. Případně se může objevit mírné onemocnění horních cest dýchacích, a některé kočky mohou mít střevní potíže, jako je průjem. FIP je onemocnění, které se může projevovat naprosto nespecificky, a až do finálního stádia nemusí být vůbec zřejmé, že se jedná o toto onemocnění. Mezi takové příznaky patří například nechutenství, ztráta hmotnosti, deprese, zhoršení kvality srsti, apatie, horečka, únava. Existují dvě formy FIP - tzv. suchá, neefuzivní a vlhká, efuzivní. Efuzivní forma FIP se projevuje výpotkem v dutině břišní a někdy v dutině hrudní. V některých případech se tekutina hromadí v hrudním koši, v důsledku čehož dochází ke zhoršení dýchání a ke zhoršení funkčnosti srdce. Onemocnění je smrtelné. Je mně moc líto Vaší ztráty kocourka, ale bez pitvy jsou to z mé strany pouze domněnky. Hezký večer.

Další zajímavý obsah

První pomoc

První pomoc: pokousání, poškrábání nebo zhmoždění jiným zvířetem

Rána kousnutím (vulnus morsum) může být podobná ráně bodné, zhmožděnině nebo tržné ráně. Často u ní dochází k infekci a špatnému hojení rány. Zuby zvířat mají na svém povrchu vrstvu zubního plaku, která je plná bakterií. Při kousnutí tyto bakterie kontaminují porušenou kůži a měkké tkáně napadeného zvířete a dochází k rychlému rozvoji zánětu, který může skončit i otravou krve neboli sepsí.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Kočky a blechy: Jak zvládnout alergickou reakci

Vysoká citlivost na bleší kousnutí nebo alergická dermatitida (zánět kůže) bývá u koček velmi častá. Vlastně jde o nejrozšířenější onemocnění domácích mazlíčků vůbec. Ačkoli se alergie obvykle projevují mezi prvním a pátým rokem života kočky, může se alergie na blechy projevit prakticky kdykoli. Za původce alergií nebo zvýšené citlivosti jsou pak považovány bleší sliny.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?