Dobrý den,mám kocourka 8 měsíců a kočičku 6 měsíců,oba nekastrované.Obávám se,aby nebyli koťata.Kočičku mám teprve tři dny,tak ji nechci dávat hned kastrovat,není ma mě ještě moc zvyklá.A kocourek je na kastraci asi ještě mladý,prý kvůli močovým cestám,aby se mu netvořili moč.kameny.A inj.antikoncepce se také moc nedoporučuje.Prosím o radu.Děkuji.Alena
Dobrý den, vaše obavy mohou být opodstatněné, ale je období, kdy mívají kočičky (samičky) období pauzy v mrouskání, myslím, že by se malá měla začít mrouskat až na jaře, je to pravděpodobné, nicméně ne stoprocentně jisté. Kolik kocourek váží? Pokud má přes dvě kila, s čistým svědomím bych jej vykastrovala pokud oba vykazují snahu o páření, pokud ne, hlídejte je a když budete pryč nenechávejte je spolu samotné... kočičí antikoncepce jako taková neexistuje, to co se kočičkám dává je mužský hormon používaný v medicíně lidí, zastavuje jim cyklus a často z něj mají hnisavé záněty dělohy, tedy se nedoporučuje a neměla by se dávat. Pokud by šlo doopravdy do tvrdého jak se říká a nebyla by jiná možnost, pak někdy můžete dát čtvrt tabletky na čtvrt roku ale než doběhne tato doba, kočička se musí vykastrovat. Rozhodně to ale nepodávejte kočičce, u které si nejste jistí, že již došlo k oplození, nemusí se stát nic ale také se může udělat nepěkný zánět díky odumření plodu a kočička bude mít nepěkné potíže a nucenou kastraci stejně.
Nejpozději na konci zimy bych nechala vykastrovat kocourka, jde o snazší operaci a také je starší, po něm v dohledné době i kočičku. Co se týče obav z nemocí močových cest, ve své praxi jsem pozorovala stejnou míru u brzy i později kastrovaných kocourků, je určité procento, které je vyšší u dříve kastrovaných ale není to tak markatnní pokud bude dobře krmený. V Anglii je například běžnou praxí, že kastrují i několikatýdenní koťátka, není to ideál, ale je to jejich způsob boje proti přemnožování kočiček a ty kočičky u nich také žijí plný a šťastný život :)
Doufám, že jsem poradila.
Krásný den
MVDr. Lenka Čepková
Pokud máte domácí mazlíčky, pak víte, že ať už se vydáváte na cestu za prací nebo odpočinkem, čelíte rozhodnutí, jestli ho vezmete s sebou, nebo ho svěříte do péče rodině, přátelům či zvířecímu hotelu. U většiny majitelů vyhrává možnost mít ho u sebe, a tak jsme pro vás připravili následující tipy, které vám pomohou se na cestu s vaším zvířecím miláčkem připravit.
U psů a koček je nadýmání stejně časté jako u lidí. Někdy si ho ani nemusíte všimnout, jindy si budete myslet, že se někde ukrývá hromádka. Všichni známe otřepaný vtípek „to byl pes“, kočky ale mohou také trpět nadměrnou plynatostí.
Do veterinárních ordinací velmi často přicházejí lidé, kteří v ruce svírají malý chlupatý uzlíček a neví, co s ním. Vzhledem k vysoké plodnosti nekastrovaných koček, které mívají potomky alespoň dvakrát za rok, nejsou opuštěná koťata výjimkou. Nejčastěji kočičí matky umírají následkem autonehod, infekčních onemocnění nebo komplikovaného porodu.
Pokud vlastníte nebo se chystáte pořídit si domácí zvíře, do vašeho života s ním více či méně vstoupí také veterinární lékaři. Aby vám prostředí veterinárních ordinací nenahánělo hrůzu, abyste chodili na veterinu pokud možno rádi a především aby vám a vašemu zvířeti veterinární péče přinášela pokud možno jen samé benefity, je tu seriál článků o porozumění si s veterinářem.
Známe to ze zkušeností, filmů i písniček. Kost v krku, hořící stromeček, žlučníkový záchvat… sváteční pasti ale nečíhají jen na lidi. Jaké jsou nejčastější zdravotní problémy, které mohou vašeho mazlíčka potkat v souvislosti s vánočními svátky?
Tuky (lipidy) jsou ve výživě psa a kočky nenahraditelné. Neslouží pouze jako zdroj energie, ale mají v organismu celou řadu i jiných funkcí, bez nich by tělo našich chlupáčů nemohlo správně fungovat.