1. Opatřete zvířátko známkou a/nebo mikročipem
Nehledě na to, jak cestujete, zásadní je opatřit svého čtyřnohého společníka ještě před cestou identifikační známkou. Pokud se vám zvíře náhodou ztratí, potřebuje identifikaci, abyste se s ním opět shledali. Vedle identifikační známky vám veterinář může doporučit očipování zvířete, kdy mikročip umístěný pod kůži obsahuje kontaktní informace, které se dají přečíst po naskenování. Ať už zvolíte jakýkoli způsob označení zvířete, měli byste pravidelně kontrolovat, že v adresářích známek nebo mikročipů jsou uvedené vaše aktuální kontaktní údaje.
2. Kupte bezpečnou přepravku
Způsob přepravy zvířete někdy závisí na zvoleném dopravním prostředku (auto, autobus, loď, vlak, letadlo). Obecně vzato je ale nejlepší investovat do pevné plastové přepravky, která je všestrannější a poskytuje zvířeti největší bezpečí.
3. Zvažte podání uklidňujících veterinárních přípravků
Dávat svému vyděšenému mazlíčkovi před cestou léky na uklidnění se vám zpočátku možná bude zdát přehnané. Pokud je ale vaše zvíře v neznámém prostředí extrémně úzkostné (jak bývá obvyklé třeba u některých starších zvířat), podáním sedativ nebo přípravků na přírodní bázi jej může ušetřit traumatu, nehledě na to, že se vyhnete i případnému pomočení strachem během cesty. Navštivte veterináře, který vám předepíše ten nejvhodnější uklidňující přípravek, před předepsáním sedativ se rovněž doporučuje zdravotní prohlídka. Jiným typem jsou běžně dostupné přírodní veterinární přípravky. Dají se také sehnat na internetu a nemusíte žádat veterináře o recept. Pomáhají krátkodobě i dlouhodobě, bývají ve formě pamlsku, takže s nimi pejsek nemá problém. Přípravky s dlouhodobým účinkem oceníte právě před plánovanou dovolenou nebo stresovou situací, o níž víte, že na ni bude pejsek asi špatně reagovat.
4. Zabalte svému miláčkovi zavazadlo
Zavazadlo s potřebami pro čtyřnohého cestovatele by mělo obsahovat kopii zdravotní karty zvířete a také základní vybavení pro první pomoc, do kterého patří gáza, obvazy, nůžky, fyziologický roztok, teploměr a veškeré léky, které zvíře momentálně užívá (například antiparazitika, léky proti bolesti nebo antibiotika). Pokud možno se dopředu porozhlédněte po veterinářích a/nebo veterinárních pohotovostech v místě, kam cestujete – a nezapomeňte si údaje zapsat a uložit do zavazadla pro zvíře – abyste v případě akutního zdravotního problému nemuseli dlouho hledat.
5. Vezměte mu s sebou hračky, jídlo a vodu navíc Při cestování se mnohdy nevyhnete nečekaným zvratům a zpožděním, takže pokud jste na cestách se zvířetem, je dobré přibalit pro něj jídlo navíc. Když budete mít zpoždění (nebo se po cestě ztratíte), váš mazlíček pak nebude muset dlouho čekat na jídlo nebo čerstvou vodu. Hračky vašeho mazlíčka ho alespoň na čas zabaví. Buďte předem připravení.