VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

Blechy a začátek s volným pohybem koťat po bytě

Otázka 28.8.2024     Kočka

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně koťátek. 9.8.2024 jsme narazili na 2 koťata, která celý víkend zůstala nehledaná v okolí nalezení. Tak jsme se rozhodli, že je vezmeme s sebou domů a postaráme se o ně my. Jedno mělo zanícené oko, ale to se již před týdnem vyléčilo. Máme koťátka doma v ohrádce. Byli jsme několikrát u veterináře, ale stále nám nikdo nedokázal poradit co u tak malinkatých koťátek s blechama. (Odhadovali jim 3-5 týdnů) Máme je už 3. týden a od soboty, kdy jsme provedli 2. koupel a 2. nástřik sprejem Bolfo (na doporučení od známé), jsme uz nenalezli žádnou blechu ani jejich trus při vyčesávání blecháčkem. Bude jim už ke konci týdne nejspíš 7 týdnu a začínají se snažit vylézat z ohradky. Vše v ohrádce pereme na 60 stupňů a každé dva dny měníme. Okolí i vše v ohrádce vystříkám vždy také sprejem. Moje otázka zní, je rizikové je začít pouštět v ložnici z ohrádky kvůli blechám? Máme ještě vyčkat? Kdy si můžeme být více jistí, že už nám nehrozí roznesení blech třeba do postele apod.? Po jaké době od čistého kožíšku? A samozřejmě i vzhledem k věku, bychom je neradi ošidili o bádání a prozkoumávání nového domova. Kdy si myslíte, že to bude vhodné? Často chtějí pozornost a mazlení, tak by si je člověk vzal k sobě do postele a bylo by po problému na společné odpolední lenošení. Budu vděčná za názor! Na veterině nám nikdo v tomto ohledu neporadil. Mějte se krásně a přeji hezký den. S pozdravem Šuléřová.

Veterinář odpovídá MVDr. Zuzana Richterová PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den, blechám je bohužel úplně jedno, jak daleko je ohrádka od postele. Pokud máte zablešená zvířata doma, bleší vajíčka už tam zkrátka máte. Pokud je koťatům již 6 týdnů a mají víc než 0,5kg, dejte jim pipetu Stronghold a dejte jim ji něco takového ještě minimálně 3x po měsíci aby se nově vyvinuzé blechy nemohly rozmnožovat. Není to nic výjimečného přivést si domů zvíře s blechami, je zapotřebí očišta prostředí, což děláte a pak hlavně mít několik měsíců zvířata ošetřená. Přeji radostné dny!

Další zajímavý obsah

Odborník

Kočičí astma má podobné příznaky jako u člověka. Jak můžete kočce pomoci?

Kočičí astma neboli felinní alergická bronchitida je chronické zánětlivé onemocnění dolních cest dýchacích. Z důvodu odlišné anatomické struktury průdušek se onemocnění vyskytuje pouze u koček, nikoliv u psů. Nejčastěji postihuje jedince ve věku okolo 5–6 let, ale objevit se může v jakémkoliv věku. Mezi nejčastější plemena trpící astmatem patří domácí krátkosrstá kočka a siamská kočka.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Odborník

Osiřelé kotě z pohledu veterináře. Co vás čeká?

Do veterinárních ordinací velmi často přicházejí lidé, kteří v ruce svírají malý chlupatý uzlíček a neví, co s ním. Vzhledem k vysoké plodnosti nekastrovaných koček, které mívají potomky alespoň dvakrát za rok, nejsou opuštěná koťata výjimkou. Nejčastěji kočičí matky umírají následkem autonehod, infekčních onemocnění nebo komplikovaného porodu.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Odborník

Když kočka zvrací a má zažívací potíže, může to mít hned několik příčin

Onemocnění trávícího traktu koček je pro jejich majitele, hned po nemocech ledvin, druhou nejčastější příčinou vyhledání pomoci veterinárního lékaře. Mnoho zdravých koček, bez příznaků apatie či sníženého apetitu může ojediněle zvracet. Nejčastěji se jedná se o krátkodobé dietetické chyby nebo problémy s vylučováním trichobezoárů.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Pes a kočka s průkazem původu: nutnost, nebo předražený papír?

Chov plemen psů a koček podléhá mnoha trendům. Některým lidem na trendech nezáleží a chtějí jen udělat dobrý skutek a pořídí si nalezence z útulku. Jiní mají jasnou představu o plemeni a tady už nastává otázka, kde a za jakých podmínek si svého mazlíčka pořídit. Je nutno brát v potaz, že kočka i pes je velký závazek a bude nám dělat radost po mnoho let. Tak tedy s průkazem původu, nebo bez?

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Zoonóza: onemocnění přenášené ze zvířete na člověka. Existuje jich více jak 200 druhů!

Zoonózy představují významnou část hlášených infekčních onemocnění v České republice. Přenáší je celá řada zvířat, u domácích mazlíčků se s nimi nejvíce setkáte u psů a koček. Typickou zoonózou jsou například nemoci, které přenáší klíště obecné. Dávejte si proto pozor a čtěte, které z nich vám nejvíc hrozí a jak se můžete chránit.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?