VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

Upišťaní osmáci - čo s tým?

Otázka 24.11.2020     Drobní savci

Pár týždňov dozadu som si kúpila mláďatká samičiek osmáčikov (súrodencov), už od začiatku boli veľmi prítulné a rady sa mojkali. Z klietky mi vylezú na ruky hneď, ako ju otvorím. V poslednej dobe však zvyknú pískať vždy, keď som v izbe alebo ma začujú v byte. Keď nie som doma, tak sú poväčšinou ticho, takisto v noci nie je problém. Ale cez deň obľubujú len tri aktivity: jesť, loziť po mne či po izbe alebo pišťať. Nemyslím si, že by to bolo smútkom, hladom ani strachom. Je možné, že sa nudia, ale na druhej strane majú dosť veľkú plne vybavenú klietku s preliezkami, konármi, domčekom aj kolotočom. Skôr si myslím, že chcú vyslovene moju pozornosť, no nie vždy mám čas venovať sa im niekoľko hodín denne a zároveň mi je ľúto nechať ich trápiť sa, takže ich v tomto správaní skôr utvrdím tým, že dostanú maškrtu alebo ich na chvíľu vytiahnem. Nie je to ale udržateľná možnosť. Máte už podobnú skúsenosť a vedeli by ste mi prosím poradiť, ako ich to odnaučiť? Je najlepšie ich piskot ignorovať? Ďakujem :)

Veterinář odpovídá MVDr. Petra Orlovská PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den, ano je to přesně jak píšete. Vědí, že když budou pískat, tak je vytáhnete a věnujete jim svou pozornost. Odnaučit to určitě jde, ale bude to běh na delší trať. Za prvé to musíte sama vydržet a nevytáhnout je vždy, když si řeknou. Určete si nějakou hodinu denně, kdy se jim budete věnovat a té se držte. Může to být, když přijdete domů a nebo když se začne stmívat k večeru, díky biorytmu si to osmáci zapamatují. V jinou dobu je netahejte a nebo jen pokud tedy nepískají. Za chvilku se naučí nevynucovat si pozornost, protože budou vědět, že jejich čas na mazlení přijde. S pozdravem MVDr. Orlovská

Další zajímavý obsah

Odborník

Jak se připravit na návštěvu veteriny?

Spolupráce veterináře a klienta je jedním ze zásadních bodů léčby a vzájemné porozumění, je obrovským krokem na cestě k úspěšné terapii. Jako autorka článku musím přeci jen trochu více stát na straně těch v bílých, zelených nebo modrých pláštích. Z této pozice vám i lépe přiblížím, proč ta komunikace někdy tolik vázne.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Život morčete: chování, seznamování, režim

Morčata jsou přirozeně společenská a snadno si zvykají na nového kamaráda, také se skvěle hodí k dětem. Potřebují ale hodně kontaktu, režim a rozptýlení. Dejte si pozor na to, aby v kleci byl vždy jen jeden samec, dva samci pohromadě mohou soupeřit o teritorium a nakonec začnou bojovat.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Chovatel

Zápal pysku: nedostatek vitamínu C u morčat

Zápal pysku u morčat je z hlediska nemocí jedním z nejdiskutovanějších témat. V příjmu potravy hraje zcela zásadní roli. Ve většině případů morče normálně přijímá potravu a kromě strupů kolem pysku nemusíme jiné příznaky vůbec pozorovat. Mnoho chovatelů proto netuší, o jakou nemoc se jedná, je tedy nutné chování morčátek pravidelně sledovat.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?