Zvláštnosti trávicího systému králíka: pojídáním bobků si zlepšuje trávení
Máte doma králíčka a zajímá vás, jak funguje jeho trávicí systém a proč třeba pojídá své bobky? Zažívání králíka se od člověka liší hned několikrát.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKOtázka 21.6.2017 Drobní savci
Dobrý den, moje 4 leté morče začalo hubnout a bylo apatické. Všimli jsme si, že nežere seno, trávu, granule, jen "měkké" věci jako salát. Při kontrole u veterináře byly zjištěny přerostlé zadní stoličky, které se v anestezii upravily. Bohužel žádné větší zlepšení nenastalo. Problém se přesunul na přední hlodáky. Odpozorovali jsme, že morče není schopno se zahlodnout do potravy - přiběhne, snaží se, ale po mrkvi, granuli, tvrdým chlebu mu zuby sklouznou a nic si neukousne. Trávu nejí, protože si stéblo nepřekousne v půlce. A když se mu náhodou podaří např. do mrkve zakousnout, tak nedokousne, ale trhá hlavou a snaží se sousto jakoby utrhnout. Porovnávali jsme hlodáky s dalšími morčaty co máme a horní hlodáky našeho maroda se lišily - byly trochu delší a při pohledu z boku nebyly do ostré hrany, ale byla tam prohloubená ploška. Nevíme jak k tomu mohlo dojít. Morče nic nestandartního nehlodá ( např. klec ). Opět korekce na veterině, kontrola čelistí, atd. Nic zvláštního se kromě plošky na hlodácích nenašlo. Morče musím přikrmovat Rudicarem, původní váha 1030 g, nyní 790 g, + dodáváme vitamíny. Druhá korekce byla včera, zatím samo žere jen salát + má nastrouhanou zeleninu, ale stejně mi přijde, že nekouše správně - salát neohlodává, ale kousne a trhne hlavou, aby si kousek utrhlo, jí nastrouhanou zeleninu - ale každé sousto strašně dlouho žvýká ( oproti tomu, když bylo zdravé, to byl takový malý šroťáček ). Myslíte, že si jen musí zvyknout na " nové zuby" v tlamičce ? Nebo co by ještě mohlo být za problém ? Zuby má nyní všechny zkorigované, jdou proti sobě, nejsou rozdvojené ....ale jakoby zapomnělo jak hlodat. ( + když mám morče v náručí , tak přivírá levé oko zatímco pravé má otevřené - včera večer skoro až vykulené - nevím, třeba to s tím nesouvisí ,ale všimla jsem si toho a přijde mi to zvláštní ). Moc děkuji. Jsme z toho nešťastní a nechceme ho už trápit narkózami. Leflerová Ludmila
Veterinář odpovídá Veterinární ordinace POLNIČKA PROFIL VETERINÁŘE
Dobrý den, pokud byly zuby opakovaně ošetřeny, věřím, že v jejich délce a postavení problém nebude. Příjem potravy se obvykle zlepší prakticky okamžitě. Důvodem neschopnosti přijímat potravu může být bolestivost v dutině ústní. Ta může pocházet od dásní nebo sliznic, ale také od zubů. Jednoduše řečeno, některý ze zubů může být "zkažený", buď celý, nebo jen kořen. Pokud je jedno z očí vystouplé, může být příčinou hnisavé ložisko (absces) u kořene stoličky, které tlačí jak na zub, tak na struktury nad ním, tj. líce, očnice, oko. Ošetření zubů morčat není nic jednoduchého, teoreticky se mohlo něco přehlédnout. Doporučuji probrat s veterinářem možnost přeléčení antibiotiky a aplikaci analgetik (látek proti bolesti), případně další revizi dutiny ústní. Ta, bohužel, bez narkózy není možná. Do té doby krmit jen měkkou stravu. S pozdravem Jan Havránek
Máte doma králíčka a zajímá vás, jak funguje jeho trávicí systém a proč třeba pojídá své bobky? Zažívání králíka se od člověka liší hned několikrát.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKTaké patříte mezi chovatele, kteří krmí svého hada živými myškami? A už se vám stalo, že myš zaútočila a hada pokousala? Myši dokáží v rámci sebeobrany plaza nehezky poranit.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKVědci z čínského Hongkongu sledovali psa nakaženého novým koronavirem a snaží se objasnit, jestli se domácí mazlíček může nakazit od člověka a naopak.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKZoonózy představují významnou část hlášených infekčních onemocnění v České republice. Přenáší je celá řada zvířat, u domácích mazlíčků se s nimi nejvíce setkáte u psů a koček. Typickou zoonózou jsou například nemoci, které přenáší klíště obecné. Dávejte si proto pozor a čtěte, které z nich vám nejvíc hrozí a jak se můžete chránit.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKPořídit si králíka jako domácího mazlíčka může mít hned několik výhod, je ale potřeba počítat i se starostmi. Králíci se dají dobře ochočit a dost možná je pro mnoho lidí lákavá i představa nenáročného chovu, nízká pořizovací cena a také relativně nízké náklady na chov. A v neposlední řadě bývá králíček velmi často jako roztomilý dárek pro děti. Co tedy od tohoto chlupáče očekávat?
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKZápal pysku u morčat je z hlediska nemocí jedním z nejdiskutovanějších témat. V příjmu potravy hraje zcela zásadní roli. Ve většině případů morče normálně přijímá potravu a kromě strupů kolem pysku nemusíme jiné příznaky vůbec pozorovat. Mnoho chovatelů proto netuší, o jakou nemoc se jedná, je tedy nutné chování morčátek pravidelně sledovat.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK© 2016 - 2024 | HKR Vet s.r.o.
REGISTRACE
Můžete se zaregistrovat přes Facebook
Registrovat přes FacebookBĚŽNÁ REGISTRACE
Vložte platný email.
Heslo musí mít minimálně 6 znaků.
Zadaná hesla se neshodují.
Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!
Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!
PŘIHLÁŠENÍ
Můžete se přihlásit přes Facebook
Přihlásit přes FacebookBĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ
Vložte platný email.
Přihlášení bylo neúspěšné.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Přihlášení bylo úspěšné!
PŘIHLÁSIT SEJeště u nás nemáte účet? Registrujte se zdarma!