VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

Činčila zuby

Otázka 18.8.2024     Drobní savci

Dobrý den, prosím o názor a radu. Před 14 dny jsem byla s činčilou u veterináře, protože jsem zjistila, že má ulomený kousek dolního hlodáku. Činčila byla hubená, ale dokrmovala jsem ji Rodicarem, protože si sama vzala pouze sušené bylinky a goji (možná i nějaké seno) a sama pila. Veterinář ji zuby zarovnal (dolní i horní hlodáky) a dal ji nějaké injekce. Domů nedostala žádné léky ani nic na bolest. Potom mi řekl, že by to mělo být dobré, že už druhý den by měla jíst. Měla jsem načtené zkušenosti od chovatelů a přišlo mi to divné, protože všude psali, že dostali léky na bolest a činčilu museli vždycky ještě po zákroku hodně dlouho dokrmovat než začala sama jíst, že to trvá dlouho. Bude to 14 dní od zákroku a činčilu stále dokrmuji, granule vůbec ještě nechce ani rozdrcené. Stále si vezme jen bylinky, sušené vojtěškové bloky s mrkví nebo goji a sama pije. Neslintá, má menší bobky, ale je vidět, že má problém s polykáním jídla jako by se dávila. Jeden den to je lepší, druhý horší. Zkoušela už okusovat i větvičky a je jinak čilá a lítá po bytě jako střela. Je vidět, že se ji po broušení zubů ulevilo, ale trápí mě, jak to bude dál. Je stále stejně hubená a já pořád nevím, jestli tomu mám dát ještě čas nebo s ní jet znova na veterinu, jestli tam není ještě nějaký jiný problém. Nikdy jsme problém se zuby neměli, takže nemám žádné zkušenosti, jak postupovat. Prosím tedy o Váš názor a případně radu, jak ji zase rozkrmit, aby jedla sama. Moc Vám děkuji.

Veterinář odpovídá MVDr. Karolína Štoselová PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den, tady bych doporučila navštívit veterináře, který dělá opravdu malé savce. Ne každý opravdu umí posoudit a udělat dobře zuby. Je možné, že tam ještě nějakou nesrovnalost má a nemůže se tedy rozkrmit. Pokud nežere, vždy dostanou léky - na pohyb peristaltiky, probiotika a léky od bolesti a zánětu. Dokrmovat se pak už po "zákroku" nemusí, protože se jim uleví a žerou.

Další zajímavý obsah

Chovatel

Vzájemné vztahy, řeč a projevy morčat

Morčata jsou přirozeně společenská a zvyklá žít ve skupině. V některých příručkách se dočtete o tom, že jen jednomu morčátku se budete muset opravdu hodně věnovat, abyste mu vynahradili absenci kamaráda. Většina chovatelů proto zastává názor, mít aspoň dva jedince. Jak je to v případě, že vám jedno morče odešlo a přinesete si domů nové? A co znamenají jednotlivé zvuky, které morče vydává?

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Králík jako nový člen domácnosti: s čím je potřeba počítat?

Pořídit si králíka jako domácího mazlíčka může mít hned několik výhod, je ale potřeba počítat i se starostmi. Králíci se dají dobře ochočit a dost možná je pro mnoho lidí lákavá i představa nenáročného chovu, nízká pořizovací cena a také relativně nízké náklady na chov. A v neposlední řadě bývá králíček velmi často jako roztomilý dárek pro děti. Co tedy od tohoto chlupáče očekávat?

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?