VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

Mykobakterióza ryb

Otázka 23.12.2018     Ryby

Dobrý den, zaslechl jsem, že tuto nemoc lze chytnout mj. od akvarijních ryb a měl bych několik dotazů: 1. jaká je správná hygiena při dotyku v akváriu (stačí mýdlo a voda) ? 2. lze tuto nemoc přenést z člověka na člověka ? 3. zajímalo by mě ale, zda je vůběc možné tuto nemoc dostat např. z vakuovaného syrového kapra, kterého si koupím v obchodě a budu jej připravovat holýma rukama ? Děkuji.

Veterinář odpovídá MVDr. Zuzana Bernatíková PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den, odpověď na otázku č. 1: pokud máte na rukou poranění, oděrku, vpich, kousanec, není dobré vůbec do akvária sahat. Mykobakterie jsou velmi odolné bakterie, které díky silné buněčné stěně, odolávají nejenom alkoholu, ale i kyselinám. Pokud máte zdravou pokožku, neměl by to být problém, nicméně mýdlo a voda mykobakterie nezničí. Č.2: ne. Č.3.: předpokládám, že hygiena potravin je v České republice na takové úrovní, že nemocné ryby se vyřazují z prodeje a probíhají zdravotní zkoušky v chovech. Nicméně zaručit Vám to nemohu. Hezký den.

Další zajímavý obsah

Jak správně čistit vodu v akváriu

Pravidelná výměna vody je jedním z nejdůležitějších aspektů zdravého prostředí v akváriu. Pro nádrže s živými rostlinami je nejlepší, měnit vodu každý týden, abychom doplnili hladinu stopových prvků. V neosázeném akváriu bychom měli každý týden zkontrolovat vlastnosti vody příslušnými postupy a podle toho se rozhodnout, zda je potřeba vodu vyměnit, nebo ne.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

7 rad, jak nepřekrmit ryby v akváriu

Překrmování akvarijních ryb je jedním z nejčastějších příčin úhynu rybek, znečistění vody, nárůstu řas a přemnožení mikroorganismů, které kazí vodu. Je několik způsobů, jak se problémům vyhnout. Budete mít radost vy i všichni obyvatelé vašeho akvária.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Odborník

Jak si porozumět s veterinářem?

Pokud vlastníte nebo se chystáte pořídit si domácí zvíře, do vašeho života s ním více či méně vstoupí také veterinární lékaři. Aby vám prostředí veterinárních ordinací nenahánělo hrůzu, abyste chodili na veterinu pokud možno rádi a především aby vám a vašemu zvířeti veterinární péče přinášela pokud možno jen samé benefity, je tu seriál článků o porozumění si s veterinářem.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?