Kastrace kocoura: názor veterináře
Kastrace kocoura je jednoduchý chirurgický zákrok, nicméně mnoho chovatelů považuje kastraci za zbytečnou, protože kocouři nenosí domů koťata.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKOtázka 12.1.2024
Dobrý den, mám dotaz ohledně rizika nákazy vzteklinou. Hledal jsem na stránkách Státní veterinární správy informace o výskytu, ale nevím, jak často jsou aktualizovány a proto se obracím na Vaši poradnu. Přihodila se nám tento týden velmi nepříjemná věc při jízdě autem v oblasti CHKO Brdy. Bez možnosti vyhnutí se (velký provoz to neumožnil) jsme museli projet přes sražené zvíře. Velmi zdevastované, prostě „velká krvavá hrouda“, nešlo poznat, zda se jednalo o srnčí, malého divočáka, možná větší lišku. Zřejmě bylo zvíře sraženo větším vozem chvíli před naším průjezdem. Nelze asi určit, jak moc jsme měli auto (je červené) od krve a tkání, jeli jsme navíc dalších 30km. Ani nebylo možné hned navštívit myčku, byl velký mráz (-8°C). Je možné, abychom my nebo náš pes, který s oblibou auto očuchává a jezdí s námi, byli ohroženi například vzteklinou (nebo jinou nebezpečnou chorobou) právě po kontaktu se zbytky tkání? Nelze vyloučit, že ke kontaktu/přenosu náhodně nedošlo - buďto našima rukama, nebo čenichem našeho psa a následně při hlazení psa na nás (sám pes je očkován a nemůže se tedy vzteklinou asi nakazit). Hned, jak to bylo možné, jsme druhý den omyli auto v myčce. Musím přiznat, že nás znejistěla různá internetová doporučení, jak se chovat při sražení divokého zvířete a jak s jeho tělem v žádném případě nemanipulovat, protože hrozí riziko nákazy vzteklinou. Děkuji a přeji pěkný den. R. Trčka
Veterinář odpovídá MVDr. Jaroslav Jančík: Veterinární ošetřovna Praha 9 PROFIL VETERINÁŘE
Dobrý den. Přenos vztekliny je mozny kontaktem vzteklinou ziveho nemocného zvířete / kousnutí,poškrábáním/ na jiné živé zvíře. S pozdravem MVDr Jančík.
Reakce od tazatele
Dobrý den, děkuji za odpověď, ale rád bych Vás požádal o další informace. Než jsme se odvážili napsat do poradny, hledali jsme informace i zde ve starších příspěvcích. Vaše kolegyně MVDr. Orlovská v jiném tématu (viz odkaz níže) zmiňuje, že pod bodem mrazu může virus vydržet i několik týdnů. Proto nám tato situace přišla riziková. Předpokládáte tedy, že by přenos viru z tkáně mrtvého nakaženého zvířete do otevřené ranky na ruce (záděrky apod.) nebyl možný? Zajímalo by nás také jaká je celková situace ohledně vztekliny v České republice. Na internetu se objevily informace o výskytu vztekliny v Polsku v loňském roce. https://www.radaveterinare.cz/poradna/virus-vztekliny-ve-vnejsim-prostredi-9793 Děkuji za odpověď.
Reakce od veterináře
Dobrý den. Česká republika je prostá vztekliny. Přenos vztekliny přímým kontaktem živého nemocného zvířete na porušenou tkáň člověka je jednoznačně prokázán. Můžete se ještě zeptat MVDr Jánošíka ze SVS Praha, nebo epizotologa z Veterinární univerzity Brno. S pozdravem MVDr Jančík.
Kastrace kocoura je jednoduchý chirurgický zákrok, nicméně mnoho chovatelů považuje kastraci za zbytečnou, protože kocouři nenosí domů koťata.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKV zimě je tma už ve čtyři, na silnicích je často mlha, a tak se i zvyšuje riziko dopravních nehod, které zaviní divoká zvěř. Jsou to nárazy, které se dají přirovnat ke srážce auta se slonem či nosorožcem.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKLetošní zima nás všechny pořádně překvapila. Zvířata jakoby to tušila a ta, která žijí převážně venku, si pořídila ochrannou tukovou vrstvu. Ovšem jsou tu ještě domácí mazlíčci a právě u nich hrozí při současných velmi nízkých teplotách podchlazení a omrzliny.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKSuchá krmiva (granule) představují v dnešní době nejčastěji používaný způsob krmení. Jejich nespornou výhodou je dobrá skladovatelnost, jednoduchá manipulace a dávkování. Suchá krmiva mají ale i řadu nevýhod, jako je neznámé přesné surovinové složení, často sporná kvalita surovin či použití chemických látek, pro zvíře pak znamenají také nižší chutnost a menší stimulaci činnosti trávicího traktu. Na co se tedy při výběru granulí zaměřit?
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKVáš mazlíček může oslepnout postupně i náhle z mnoha důvodů, mezi ty nejčastější patří diabetes, onemocnění sítnice, oční trauma či glaukom, na vině může být take genetika. Problému si nemusíte ze začátku vůbec všimnout, máte-li však podezření, určitě jděte ke svému veterináři.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKNa trhu jsou desítky preparátů pro ochranu psů a koček před klíšťaty. Jak se v nich vyznat? Tento článek přináší přehled různých forem preparátů a jejich smysl. V článku se nezabývám přírodními preparáty, domácími preparáty či homeopatiky, neboť jejich účinnost není prokázána žádnými studiemi.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK© 2016 - 2024 | HKR Vet s.r.o.
REGISTRACE
Můžete se zaregistrovat přes Facebook
Registrovat přes FacebookBĚŽNÁ REGISTRACE
Vložte platný email.
Heslo musí mít minimálně 6 znaků.
Zadaná hesla se neshodují.
Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!
Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!
PŘIHLÁŠENÍ
Můžete se přihlásit přes Facebook
Přihlásit přes FacebookBĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ
Vložte platný email.
Přihlášení bylo neúspěšné.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Přihlášení bylo úspěšné!
PŘIHLÁSIT SEJeště u nás nemáte účet? Registrujte se zdarma!