Srnčata a jak je to vlastně s tím sečením trávy
Na přelomu jara a léta uhynou na českých lukách desetitisíce srnčat. Proč se to vlastně děje a jak můžete pomoci?
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKOtázka 27.3.2021
Dobrý den, kamarádku si v lednu koupila oblovku, ale do dvou týdnů se jí zavíčkovala a tak zůstala dva měsíce. Teď odjíždí na rok do zahraničí, tak jsem si ji vzala před týdnem já. Koupila jsem terárium (byla v menším prázdném plastovém boxu), zasadila lopatkovec, položila oblé kamínky, koupila žárovku, sépiovou kost atd. Probudila jsem ji druhý den, ale už je to týden a nepozřela sousto. Většinou někam doleze, skoro celá se zatáhne a nehýbe se. Poslední tři dny ji dávám vápníkové tablety, protože mám pocit, že nekouše ani potravu, ani kost proto, že ta kusadla jsou měkká. Vápníkové tablety jsou jediné, co jsem do ní dostala. Okurka, salát, jahoda, hruška, paprika, ji nezajímá. Teplota v teráriu cca 27, vlhkost 70%. Nevíte co bych pro ni mohla udělat? A ještě dotaz. Na pravé straně na "krku" kousek za okem je takový malý výrustek, nebo důlek, těžko se to určuje. Našla jsem ho na internetu i na jiné fotografii oblovky, tak nechci panikařit. Předem děkuji za radu. Petra
Veterinář odpovídá MVDr. Petra Orlovská PROFIL VETERINÁŘE
Dobrý den, pokud se oblovka zavíčkuje a nežere tak má špatné podmínky. Nevím přesně jaký druh oblovky máte, ale většina krásně prospívá v pokojových teplotách. Oblovka je noční tvor, tudíž žárovku v teráriu nepotřebuje, vystačí si s denním světlem. Vykoupejte ji ve vlažném odvaru z heřmánku a položte ji na potravu - velmi atraktivní jsou pro oblovky batáty. Navyšte rosení terária - oblovka potřebuje 80-90% vlhkost. Co se týče toho výrůstku, tak se jedná o pohlavní orgán a Vaše oblovka Vám pohlavně dospěla. Prohledejte ještě substrát, zda tam nemá snůšku - i to oblovku velmi vyčerpá a má pak tendenci se víčkovat a odpočívat. Oblé kamínky z terária vyndejte - hrozí poškození ulity pokud by z vrchu oblovka spadla na tvrdý povrch. S pozdravem MVDr. Orlovská
Reakce od tazatele
Dobrý den. Děkuji za odpověď. Žárovku (obyčejnou) jsem svítila pouze ve dne, a to z důvodu zvýšení teploty. Všude píší, že potřebují 27 až 29°. Někde se uvádí že stačí pokojová teplota, ale to jsou potom studení, neaktivní, a většinu času zahrabaní. přivezla jsem si ještě jednu oblovku, (pravděpodobně jsou to obě oblovky obrovské,ale těžko říct), která byla také zavíčkovaná.. Probudila jsem jí za 3 dny a ta normálně žere. Nicméně ta první stále není schopná ukousnout ani okurku, pokud jí to nějakým způsobem nenaškrábu. Vlhkost mají mezi 70-90%, ale prý zase nemá být tak vysoká kvůli tvorbě plísní. Podmínky mají dobré. Vajíčka jsem nenašla, tak proto si myslím, že ta první má jiný problém, a to neschopnost ukousnout cokoliv.
Reakce od veterináře
Některé oblovky jsou "rozmazlené", pokud žere nastrouhanou potravu tak strouhejte a ona se časem rozežere. Sama oblovky chovám a je s nimi občas těžké pořízení - na některé druhy potravy mi prostě házejí, jak se říká, bobek. S pozdravem MVDr. Orlovská
Na přelomu jara a léta uhynou na českých lukách desetitisíce srnčat. Proč se to vlastně děje a jak můžete pomoci?
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKKdyž vyrážíme ven projít se nebo proběhnout se psem, nazujeme si většinou ty nejpevnější sportovní boty. Náš pes je vybavený vlastními zabudovanými botaskami. Polštářky na tlapkách psa poskytují kostem, šlachám a vazům zvířete oporu, ochranu před uklouznutím a ochranu před nárazy.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKZoonózy představují významnou část hlášených infekčních onemocnění v České republice. Přenáší je celá řada zvířat, u domácích mazlíčků se s nimi nejvíce setkáte u psů a koček. Typickou zoonózou jsou například nemoci, které přenáší klíště obecné. Dávejte si proto pozor a čtěte, které z nich vám nejvíc hrozí a jak se můžete chránit.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKTato věta je v lidské populaci hodně oblíbená, ale bohužel ne zcela přesná. Zablešení je problém především zvířecí. Ale i člověk bývá napaden blechami, a to především tehdy, když není přítomno zvíře, na kterého by blecha skočila a upřednostnila jeho krev před krví lidskou.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKKyselina hyalorunová je nejznámější ve spojení s kosmetickým průmyslem a výrobou pleťových krémů pro ženy. Stejně užitečná a funkční je ale i ve veterině. Zvířatům pomáhá promazávat klouby, zabraňuje usazování zubního plaku, kamene a zklidňuje dásně.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKPojídání stolice neboli koprofagie je u štěňat naprosto běžná. Může se však lehce stát, že se tento štěněcí nešvar stane zlozvykem a přetrvává i v dospělém věku psa.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK© 2016 - 2025 | HKR Vet s.r.o.
REGISTRACE
Můžete se zaregistrovat přes Facebook
Registrovat přes FacebookBĚŽNÁ REGISTRACE
Vložte platný email.
Heslo musí mít minimálně 6 znaků.
Zadaná hesla se neshodují.
Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!
Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!
PŘIHLÁŠENÍ
Můžete se přihlásit přes Facebook
Přihlásit přes FacebookBĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ
Vložte platný email.
Přihlášení bylo neúspěšné.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Přihlášení bylo úspěšné!
PŘIHLÁSIT SEJeště u nás nemáte účet? Registrujte se zdarma!