Dobrý den, s manželem máme dvě feny APBT, které jsou na stravě B.A.R.F,. každá denně dostává doporučenou dávku masa dle své váhy, plus zeleninu, ovoce, pivovarské kvasnice, tvaroh, vejce atd. Momentálně k nám přibyla dvou měsíční fenečka Cane Corso, momentálně krmena od chovatele Granulemi Ontario, my však chceme krmit i ji BARFem, máme dodržet něco speciálního pro výživu malého molosse? Co konkrétně doporučíte? Jakému masu by se měla v období růstu vyhnout? Nebo může cokoliv a podávat ke krmné dávce různé preparáty? Děkuji za odpověď.
Eva Potůčková.
Dobrý den,
bohužel nejsem specialistkou na BARF, nicméně díky podobné stavbě těla obou ras pejsků, pokud jste spokojeni, bych se držela toho co jste aplikovali na své pejsky v období růstu. Co nejvyváženější krmnou dávku, s ohledem především na přírustek (pravidelně vážit) s dostatkem vápníku v dosažitelné podobě (sušené skořápky, popř tabletky, rozhodně ne tvaroh, který naopak odvápňuje díky vysokému obsahu fosforu). V růstu je důležitá zvýšená potřeba kvalitního tuku a sacharidu pro mladé pejsky a štěňata, s tím je tedy třeba počítat, ale nejlepší je si zkontaktovat buď přímo odborníky v oblasti B.A.R.F.u nebo zakoupit knihu (odbornicí je u nás Kateřina Novosádová, autorka knihy BARF, krmení psa přirozenou stravou), jak jistě víte, tato dieta chce opravdu pečlivou přípravu a čas, já vždy říkám majitelům, pokud nechcete a nejste ochotni stravě pro miláčky ochotni věnovat několik hodin denně a hodláte kupovat salámky s kostní drtí, raději se na BARF vykašlete. Ale věřím, že díky tomu, že jste zkušení BARFaři, nebudete mít problém. Rozhodně ale nezapomente na postupný přechod...tedy nejprve cca 3/4 dávky granulí a 1/4 vařené a postupně přecházet. Tělíčko štěněte si musí na tak markantní změnu zvyknout.
Samozřejmě existují pak vitamíny a stopové prvky v přípravcích při případné potřebě vyvážení stravy.
Snad jsem odpověděla co nejblíže vašim potřebám.
S pozdravem a přáním zdravých a šťastných pejsků
MVDr. Lenka Čepková
Možná si myslíte, že ocas psa je dobrý leda k tomu, abyste poznali, jestli má zrovna radost, ale ve skutečnosti to může být trochu složitější. Stejně jako každou část těla může i ocas postihnout řada zdravotních komplikací.
Až 3 procenta psů trpí epilepsií. Proto se toto onemocnění stává stále častěji předmětem diskusí mezi chovateli. Jak se epilepsie u psa projevuje a jak se léčí?
Příčinou tohoto typu úrazu jsou nehody způsobené ostrými předměty, jako je například nůž, klacek při aportování, osina nebo střepy, které naruší kůži nebo podkoží a mohou se bohužel dostat mnohem hlouběji.
Než se pustíte do likvidace blech na vašem mazlíčkovi a ve vašem domově, měli byste vědět několik věcí. Především je zásadní poznat životní cyklus blech. Dokud mu neporozumíte, nemusí se vám podařit blech se zcela zbavit
Krmíte svého psa kvalitním krmivem, dáváte mu spoustu lásky, házíte mu míčky jako zběsilí, jen abyste ho viděli radostně poskakovat. Stává se však, že přehlédnete věci, kterými nevědomky zkracujete vašemu kamarádovi život. Jaké to jsou?
Může to být pro nás páníčky srdcervoucí sledovat, jak se náš mazlíček krčí v koutě, schovává na toaletě, za skříní nebo se snaží najít klidné místo v koupelně. Strach z bouřky je u psů skutečný a neměli bychom jej ignorovat. Zvířata jsou všeobecně náchylnější a změny vnímají intenzivněji než my lidé.