VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

Vyrážka u psa

Otázka 8.8.2017     Pes

Dobrý den.Prosím o radu.Mám 10 měsíční stěně brazilské fily a již poměrně delší dobu nás trápí vyrážka. Místní veterinář ke kterému chodíme si neví rady. Pes prodělal zánět analnich zlazek,byly mu nasazeny antibiotika Augmentin. Vyrážka se vyskytovala už dávno předtím.Ma osypane uz skoro cele telo.Vyrážka a vystouple pupinky se tahnou uz az ke hrbetu a na krk.Za odpověď předem děkuji. Dolejší Pavlina

Veterinář odpovídá Veterina Alciellë PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den, nepíšete, zda vyrážka svědí či ne. Takto je velmi těžké poznat o co se jedná, nejčastější příčiny vyrážky jsou záněty kůže, které ale mohou být vyvolány spoustou faktorů. První a velmi častý faktor, je alergie na bleší kousnutí, tedy je dobré mít pejska pokud se mu něco takového objeví v ochraně proti blechám (obojek Foresto, pipetky za krk, nebo bravecto např.) , další může být takzvaná kontaktní dermatitida, tedy reakce na něco z okolí, na trávu, plušky obilí, prach, proto je nezbytné pejska s vyrážkou po každé procházce pečlivě osprchovat (já tomu říkám omýt podvozek :D) tlapičky a bříško, pod tekoucí vodou, nikolik otřít hadříkem, jinak se zanesou částečky nečistot ještě hlouběji. Pak také může jít o alergie nebo hypersenzitivity různých původů, atopie, neboreakce na složky krmiva. Proto bych doporučila nasadit lososový olej a krmivo bez alergenů alespoň na měsíc, zda se pejsek zlepší. Tomu se říká takzvaná restrikční dieta, nasadíte krmivo bez alergenů a po určitém čase nasadíte nějaký z alergenů, pokud se alergie znovu objeví, víte, že tuto složku jídla již nedávat, ano je to zdlouhavý proces, ale vyplácí se. Dále pokud je možné aby váš veterinář udělal seškrab z ložisek a udělal mikroskopické vyšetření, bylo by vhodné určit, zda se objevují na těle bakterie, či kvasinky nebo zda se nevyskytuje na těle nějaký druh parazita (Svrab, demodex...atd). Antibiotika jsou rozhodně velmi často nezbytná ale samotná bez výše uvedených opatření příčinu nevyřeší. Další se mi velmi osvědčily koupele v desinfekčních šamponech (např. clorexyderm) které pomáhají desinfikovat kůži a zbavují se zánětu zvenčí. Obvykle ze začátku nasazuji koupel jednou za dva dny a pak intervaly prodlužuji úměrně mizení příznaků. Chápu, že informací je mnoho ale při dermatologických potížích je opravdu nezbytné vzít to takto zeširoka. Držím palce, čím dříve se do toho pustíte, tím dříve budete mít pokoj a malý si bude užívat života. Krásný den MVDr. Lenka Čepková

Další zajímavý obsah

Hobby

S pejskem na konec světa i v zimě. A se svačinkou pro vás oba

Cestovatelská nálada většinou patří letním měsícům. Trend posledních let však je utéct z naší české zimy do teplých krajin a nabírat energii u moře nebo v teplejších zemích. Jak to ale vyřešit s našimi psími miláčky? Mnoho páníčků je nechce svěřit známým ani personálu ve specializovaných hotelech. Vezměte tedy pejska s sebou a nezapomeňte mu přibalit svačinku.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Hobby

9 psích kožních problémů: jak je poznat a řešit

Kožní problémy patří mezi nejčastější důvody, proč psi končí v ordinaci veterináře. Špatný stav psí kůže může mít celou řadu příčin, od vnějších parazitů, jako jsou blechy a roztoči, až po alergie a závažné endokrinní poruchy. Zatímco kožní onemocnění některých psů lze léčit doma, jakékoli zhoršení kožního problému nebo problém, který přetrvává déle než jeden nebo dva týdny bez zlepšení, je již důvodem, proč se obrátit na svého veterináře.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Odborník

Jak správně vybrat granule pro kočku i pro psa? Čťete složení, nenechte se strhnout reklamou

Suchá krmiva (granule) představují v dnešní době nejčastěji používaný způsob krmení. Jejich nespornou výhodou je dobrá skladovatelnost, jednoduchá manipulace a dávkování. Suchá krmiva mají ale i řadu nevýhod, jako je neznámé přesné surovinové složení, často sporná kvalita surovin či použití chemických látek, pro zvíře pak znamenají také nižší chutnost a menší stimulaci činnosti trávicího traktu. Na co se tedy při výběru granulí zaměřit?

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

První pomoc

První pomoc: jak na odřeninu poraněného psa

Rozdíl mezi řeznou ránou a odřeninou je, že řezné rány jsou delší, jejich okraje jsou hladké a úhly ostré. Nejhlubší bývají uprostřed. Odřenina je méně hluboká než řezná rána a krvácení, pokud k němu vůbec dojde, je jen minimální. Mírné odřeniny mohou po zahojení zůstat bez následků, hlubší odřeniny však mohou na kůži zanechat jizvu. Traumatičtější odření, které naruší nebo odstraní všechny vrstvy kůže, se nazývá avulze.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?