VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

útvar na kůži

Otázka 19.12.2018     Pes

Dobrý den. Ráda bych Vás poprosila o radu. Máme fenečku maltézáka. Stáří 11 let. Jelikož už měla zhoubný nádor na mléčné žláze,tak ji neustále hlídáme. Operována byla loni.Včera jsme ji na zadku našli něco,co tam rozhodně neměla.Vypadá to jako pupínek s bílou hlavičkou a pod kůží cítím ,že tam má jakoby tuk nebo nevím bouli...nepravidelnou.Neumím to popsat,posílám fotografii. Můžete mi na dálku ten nález specifikovat? A ještě bych vás poprosila o jednu radu. Cca měsíc zpátky byla na operaci s kýlou. Spolu s operací kýly ji byly odstraněny cca 3 mm útvary, co se ji objevily po kastraci. S tím,že se nemusíme bát,že to pan doktor tu tkáň dokola dostatečně vybral,kdyby náhodou. Po měsíci má pejsek jizvu velmi škaredou,jelikož už na tom místě byla sešita před rokem. V jizvě cítím,jak ji vylézají spodní stehy a tlačí se ven. A také,když projedu prstem celou jizvu cítím samý hrbol?...Mohu se zeptat,zda to je normální?...Tu první jizvu loni po vytažení stehů měla krásnou a kůže se napla,teď byla šita na stejném místě znovu a po vytažení stehů,ji cítím vnitřní,jak se tlačí ven a ještě hrbolky v jizvě. Těžko se to popisuje a na fotce nic moc není vidět,jen pro jistotu se ptám....Velice vám děkuji za vaši ochotu a odpověď. Je to pro mě důležité. Náš pejsek je pro nás vším..... Děkuji..Doufám,že se fotografie nahrála

Veterinář odpovídá MVDr. Zuzana Richterová PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den, z fotky i popisu se diagnóza staví velmi obtížně a může to být velmi zavádějící. Fotka i popis bouličky vypadá jako kožní tuková bulka nebo bradavička, ale pokud by rostla, raději ji nechte u veterináře vyšetřit a i takhle malou ji, prosím, ukažte při nejbližší příležitosti jako je očkování. Stav jizvy je nejspíš normální, tuhá tkáň je vazivo a reakce na šicí materiál, která v dvakrát operované ráně je samozřejmě větší. Šicí materiál ještě kompletně vstřebaný být nemusí, spíše ani nemůže a jizva by se měla zlepšovat. Nesmí být každopádně zarudlá a cokoliv z ní vytékat, pokud je povrch klidný a jen pod kůží cítíte zatuhliny, bude to nejspíš jen vazivo. Jizvu můžete masírovat. Pokud by v ráně rostl nádor, což se při tumoru mléčné žlázy stát může, velikost by se zvětšovala a charakter měnil, pak je smaozřejmě rychlá opakovaná chirurgie nutností. Věřím, že bude vše v pořádku. Se starým pejskem po závažném onemocnění není ale nikdy návštěva vetrináře zbytečná, nebojte se případně jít na kontorlu.

Reakce od tazatele

Dobrý den. Paní doktorko, děkuji Vám velmi za vaši odpověď. Naše Anny je pro nás,jako další dítě a tak je pochopitelné,že máme o ni starost. Bohužel rasa maltézáčka je tak citlivá,že vše těžce snáší. Na očkování máme jít v lednu. Samozřejmě ,to panu doktorovi ukážu. Připadám si už ,jako blázen.Stále ji prohmatáváme a děsíme se co najdeme.V 10 ji byla vyoperovaná 1 mléčná lišta a provedena kastrace. Odstraněn ač jen půl cm malý,tak zhoubný nádor na mléčné žláze. Teď po roce na vytlačená kýla a odstraněny dva útvary 3 mm velké s tím,že se dostatečně tkáň kolem vybrala a na hystologii se to neposílalo.Paní doktorko,je možné,že by se ji na bříšku vytvořil další nádor,protože ji nebyla odstraněna i ta druhá lišta? Každopádně věřím,že vše bude v pořádku a ta boulička na zadku bude jen tukového charakteru. Ráda bych se vás zeptala ještě na jednu věc. Jaký máte názor na medicinální houby?...podávám jí na posílení imunity Coriolus. Popřípadě mohla by jste mi něco doporučit na podporu imunity nebo boji s nádory?...Děkuji za Váš čas a ochotu pomoci.

Reakce od veterináře

Rozsah chirurgie při nádoru mléčné žlázy je předmětem nekončících diskuzí mezi odborníky. Odstranění jedné celé lišty s malým nádorem je, podle mých informací, v současnosti považováno za nejlepší, byť pro mnohé velmi radikálné řešení. Brát preventivně i druhou lištu zároveň je velmi obtížné, leckdy je pnutí kůže po zašití tak velké, že zákrok je neproveditelný a rutinně se to spíše nedělá. Objevení se sekudnárních nádorů je ale nevyzpytatelné, protože mléčná žláza má velmi složité cévní zásobení a rozsev nádorových buněk je možný takřka do všech směrů. Podle Vašeho popisu si ale spíše myslím, že jizva je pouze vazivovitá. Buďte optimističtí. S medicinálními houbami žádnou zkušenost nemám, vím, že někdo je občas na podporu používá, neznám ale žádné konkrétní studie. Cokoliv Vám a Vašemu pejskovi bude vyhovovat, lze zkusit. Já mám dobrou zkušenost s přípravkem Immuneregen, ráda ho na celkovou podporu organismu dávám a pro starší psy poskytuje komplexní podporu. Nechci mu dělat reklamu, ale každý máme vždy vyzkoušený jen zlomek preparátů, které jsou na trhu. Přeju Vám celé rodině hodně zdraví a krásné svátky i s Vaší Anny.

Reakce od tazatele

Dobrý den paní doktorko. Děkuji Vám za váš čas a ochotu mi znovu odpovědět. Kéž by takových veterinářů bylo více. ..... Nemyslím tím v odbornosti, o tom samozřejmě nepochybuji, ale spíše v lidském přístupu, jak ke zvířatům samotným ,tak i k jejich majitelům. Moc mě potěšila poslední vaše věta.Nikdy jsme se neviděli a o to víc mě zahřála u srdce. Budu věřit,že vše bude v pořádku. Ještě jednou moc děkuji. :-) I já Vám chci popřát krásné svátky.Vše jen a jen dobré a hlavně hodně zdraví v Novém roce. Andrea Grycová s Anny

Další zajímavý obsah

První pomoc

První pomoc: pokousání, poškrábání nebo zhmoždění jiným zvířetem

Rána kousnutím (vulnus morsum) může být podobná ráně bodné, zhmožděnině nebo tržné ráně. Často u ní dochází k infekci a špatnému hojení rány. Zuby zvířat mají na svém povrchu vrstvu zubního plaku, která je plná bakterií. Při kousnutí tyto bakterie kontaminují porušenou kůži a měkké tkáně napadeného zvířete a dochází k rychlému rozvoji zánětu, který může skončit i otravou krve neboli sepsí.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Na psí a kočičí nervy pomáhá klidný přístup, psycholog nebo přírodní veterinární přípravky

Existují psi a kočky pohodáři a ti, kteří se lekají kdejakého šustnutí, stresují je cesty dopravními prostředky, na výletech zvrací, a že byste je nechali doma o samotě, si můžete nechat tak akorát zdát. Veškerý diskomfort, který vaše zvířátko prožívá a na který špatně reaguje, je pro něj stres. A koneckonců je to stres i pro vás jako pro majitele.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

První pomoc

První pomoc: když psa nebo kočku bodne hmyz

Bodnutí hmyzem patří zejména v létě mezi nejčastější poranění. Dochází k němu zpravidla při zájmu zvířete o zmíněný hmyz, když ho chytá ho do tlamy a nebo strká hlavu do hnízda. Pokud dospělé zvíře netrpí alergií a dostane žihadlo jinam než na některé z citlivých míst, pocítí bolest, ale nic vážného to s velkou pravděpodobností nebude. Jindy je však potřeba mít se na pozoru.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?