Dobrý den, mám 14-letého knírače, v listopadu mu veterinář zjistil problémy se srdcem - problém s chlopní. Měl i plicní edém. Bere léky - kardisure, furon, fortekor, verospiron, karsivan. Má i zvýšenou hladinu fosforu v krvi, užívá pronefra, dostal taky 6 infuzí. Zdá se mi, že léků je strašně moc. Nezatěžuje to příliš jeho organismus? Trápí ho stále dávivý kašel, který se objevuje při sebemenším podnětu. Má období, kdy nechce chodit ven. ale chutná mu. Pak je zase chvilku lepší. Nevím, jestli se pejsek netrápí. Veterinář říká, že ho kašel nebolí a moc mu nevadí... Jak často by se měl pejsek vyšetřit pro případnou úpravu dávkování léků? Vím, že takhle na dálku se těžko odpovídá, ale nevím, co dělat, aby se netrápil. Děkuji.
Dobrý den, na srdce se skutečně léky kombinují i do takovéhoto počtu. Pokud byste chtěla některý vysadit, tak jedině karsivan, ten se srdcem úplně nesouvisí, to je takový spíše lék na stáří. Pokud vám stále kašle, je na zvážení lékaře, zda furon nevyměnit za upcard, alepsoň to zkusit, může se totiž vyvinout na furon rezistence. Ale UpCard je podstatně dražší. Ještě bych medikaci doplnila o veterinární dietu určenou pro nemocné ledviny, tedy speciální granule /konzervy. Co se týče ledvin, tak to je to nejhlavnější, čím mu můžete pomoci. Pronefra je přírodní doplněk stravy,, zpomaluje rozvoj onemocněné ledvin a oddaluje zhoršení, jednoznačně doporučuji. Kontroly podle potřeby, za začátku klidně jednou týdně než pes přestane kašlat, stabilní min. 4x do roka poslechem a prohlídkou, ideálně občas i ultrazvuk srdce a rentgen hrudníku, to záleží na vás a vašem lékaři, jak se domluvíte a jak moc intenzivně ho chcete sledovat. Alespoň 1x ročně doporučuji kontrolu krve, 2x ročně moči.
Možná jste se někdy zamýšleli nad tím, co všechno vlastně jsou bílkoviny a v jakém množství je vašemu mazlíčkovi správně dávkovat. Bílkoviny mají svoji nenahraditelnou úlohu také v suchém krmivu, jsou totiž jedním z ukazatelů kvality granulí.
S přicházejícím jarem se kromě delších dní a oteplení hlásí i nepříjemnosti v podobě vnějších parazitů. Blechy a klíšťata neobtěžují jen nepříjemným svěděním, ale mohou ohrozit i zdraví vašich chlupáčů. Naštěstí existuje celá řada možností, jak je před nechtěnými návštěvníky chránit.
Dny se pomalu krátí, pryč jsou teplé dlouhé letní večery. Ve vlhku a při nižších teplotách se velmi dobře daří virům a virózám. Na podzim také opadávají plody ze stromů, a to může skýtat nebezpečí pro psy. Ať už chodíte do polí a luk, nebo jen do nejbližšího parku, nezapomeňte, že i váš pes potřebuje v tomto období zvýšenou péči.
Dnes máme široký výběr antiparazitárních preparátů působících proti blechám a klíšťatům. Tito parazité dokáží psa i kočku pořádně potrápit. Kromě toho, že sají krev, mohou být zdrojem přenosných onemocnění a přenašečem vnitřních parazitů, mohou na ně vznikat velmi nepříjemné alergické reakce. Každá forma má své klady i zápory.
Pyometra je velmi závažné onemocnění dělohy především u fen starších 7 let a těch, které nikdy nerodily, neznamená to však, že by kvůli tomu měly mít štěňata.
Popáleniny hrozí nejen nám lidem, ale také zvířatům a domácím mazlíčkům především. Stačí chvilka nepozornosti, neopatrné zacházení s horkými předměty nebo delší pobyt na slunci a problém je na světě. Naštěstí existuje i pro naše chlupáče první pomoc.