Dobrý den, mám asi takový ne úplně standartní dotaz. Náš pes Erik (5 let), je sexuálně poměrně dost aktivní, nebo aspoň mi to tak přijde. Je to kříženec, žádná extra rasa ale máme sousedku, která má fenku, taky kříženkyni, ti dva se spolu hodně kamarádí. No a už delší dobu probíhají pokusy o rozmnožení. Majitelka chce, aby měla fenka štěňata aspoň jednou. Nicméně stále se nic neděje. A už to takto probíhá asi rok, tak si říkám, jestli je Erik vůbec plodný pes nebo co může být za porblém? Děkuji, Krpač
Dobrý den,
Je možné že pejsek není plodný, nebo i fenečka, rozhodně bych zašla na vyšetření, zda nemá fenka nějaký problém, nebo i pejsek, má pejsek obě varlata? U kryptorchidů se plodnost velmi často snižuje, nehledě tedy na to, že se nedoporučují nakrývat neboť tento problém rozšiřují dále. Dle mé zkušenosti, nemnožte zbytečně voříšky, ač jsou krásní, nese to s sebou mnoho nevýhod a to jak zdravotních tak i umístit takového pejska není snadné, často končí u rodin, které se nejsou schopny postarat. pokud je pejsek aktivní, vězte, že tím trpí a je nejlepší jej vykastrovat aby mu pářící touha zmizela a tím bude spokojenější. Další otázka ode mne, proč chce majitelka kříženky štěňátka? Často kolují mýty o tom, že porod sníží riziko zánětu dělohy a nádorů mléčné žlázy, výzkumy ukázaly, že tomu tak není, je to naprosto zbytečné a pokud fenka není na chov, není nic snazšího než ji také nechat vykastrovat a předejít tak dalším problémům.
Případné další otázky ráda zodpovím
S pozdravem
MVDr. Lenka Čepková
Rána kousnutím (vulnus morsum) může být podobná ráně bodné, zhmožděnině nebo tržné ráně. Často u ní dochází k infekci a špatnému hojení rány.
Zuby zvířat mají na svém povrchu vrstvu zubního plaku, která je plná bakterií. Při kousnutí tyto bakterie kontaminují porušenou kůži a měkké tkáně napadeného zvířete a dochází k rychlému rozvoji zánětu, který může skončit i otravou krve neboli sepsí.
Řezné rány mohou být povrchové nebo hluboké, s ostrými nebo zubatými okraji. Mohou porušit pouze povrchové tkáně nebo ovlivnit i ty hlouběji uložené, jako jsou vazy, svaly, šlachy, nervy, cévy nebo kosti.
Suchá krmiva (granule) představují v dnešní době nejčastěji používaný způsob krmení. Jejich nespornou výhodou je dobrá skladovatelnost, jednoduchá manipulace a dávkování. Suchá krmiva mají ale i řadu nevýhod, jako je neznámé přesné surovinové složení, často sporná kvalita surovin či použití chemických látek, pro zvíře pak znamenají také nižší chutnost a menší stimulaci činnosti trávicího traktu. Na co se tedy při výběru granulí zaměřit?
MVDr. Vladěna Štrosová se specializuje na stomatologii zvířat ve své ordinaci v Hradci Králové, kde vás naučí, jak se starat o chrup psa, kočky nebo králíka. My jsme se domnívali, že jen výživa má na zuby zásadní vliv, do jisté míry ano, problematika je však složitější.
Až budete letos vymýšlet dárek k Vánocům pro svého mazlíčka, zkuste na to jít originálně. Podívejte se na naše tři tipy na netradiční vánoční dárky pro milovníky zvířat.
Poranění tlapek může být celá řada. Od malých třísek nebo travních osin, odřenin, které poraní pokožku, až po pokousání jiným zvířetem, napíchnutí se na cizí předmět nebo pořezání polštářků. Téměř vždy se jedná o infikovaná zranění.