Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.   Více informací

VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

Jedovate rostliny, nebezpeci pro psy

Otázka 12.1.2018     Pes

Dobry den chtela bych se zeptat jestli jsou pro psy jedovate rostliny opravdu tak nebezpecne? Jedna se o brectan jedovate jsou jen bobule??? Snezenky a tulipany tam by meli byt jedovate pry jen cibulky a kapradi??? Toto vse mame na dvore proto se chci zeptat jestli je opravdu potreba to zlikvidovat? Nejvic by me zajimal ten brectan tam uz by byl trosku problem ho odstranit popravde jsem na nem nikdy zadne bobule nevidela moc dekuji za odpoved... Co jsem tak cetla na internetu tak by clovek s pejskem nemohl ani vyjit ven.

Veterinář odpovídá MVDr. Zuzana Bernatíková PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý večer. Co se týká břečťanu, opravdu je celá rostlina v určité míře jedovatá. Břečťan obsahuje saponiny, které mají detergentní efekt, hemolytické účinky (narušují membrány červených krvinek), dráždí a poškozují sliznice. Otravy se vyskytují hlavně po požití bobulí - příznaky zahrnují zvracení, slinění, zánět zažívacího traktu, potíže s dýcháním, průjem a v končném stádiu dochází ke komatu a křečím. I při pozření většího množství listů může dojít k výše uvedeným příznakům. U tulipánů je skutečně nejvíce toxická cibule (především při zimním skladováním je přístup k cibulím snadný). Při pozření cibulek dochází k podráždění zažívacího traktu, průjmu, zvracení a v těžších případech až ke křečím. Některé kapradiny mohou rovněž ve vyšších dávkách působit toxicky. Musíte všechny výše uvedené informace brát trochu s rezervou. K otravám dochází sporadicky, protože většina rostlin pro zvířata není atraktivní a už po prvním soustu se do další konzumace nepustí. Z domácích rostlin si pozor dávejte na difenbachie, antúrie, monstery, vánoční hvězdy, krotony, pryšce, azalky, oleandry, kalanchoe, bramboříky, tchýnin jazyk, draceny a amarylisy. Hezký večer.

Další zajímavý obsah

Hobby

Psi a kočky od lidí z ulice nás potřebují, říká Jarmila Pávková z organizace Psí život

Psí život je v Česku jediná organizace, která se zaměřuje na pomoc psům a kočkám, jejichž majitelé se dostali do tíživé životní situace. Jsou to lidé bez domova, lidé závislí na návykových látkách a lidé žijící v sociálně vyloučených lokalitách. Od roku 2015 je její patronkou paní Marta Kubišová. Jarmila Pávková je projektová manažerka a fundraiserka projektu.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Kupujeme štěně: jak mu přizpůsobit domácnost, aby si neublížilo

Štěňata mají obrovskou spoustu energie, jsou přirozeně zvídavá a baví je objevovat svět okolo sebe. Díky těmto vlastnostem je s nimi zábava, ale současně tak váš malý společník může snadno přijít k úrazu. Příprava domova na příchod štěněte je v mnoha ohledech podobná zabezpečení domácnosti, ve kterém se pohybuje batole. S následujícími tipy ochráníte své štěně, ale řada těchto rad platí také pro dospělé psy.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?