Cestujete se psem? Nechejte ho očipovat a vystavte mu pas
Dvěma nejčastějšími důvody, proč nechávají majitelé své psy načipovat, jsou obava ze zatoulání a také cestování do zahraničí. Pouhý čip však ani v jednom případě nestačí.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKOtázka 25.10.2020 Pes
Dobrý den, prosím o radu. Mám štěně 10 měsíců, plemeno Kooikerhondje. Před týdnem v neděli večer začal zvracet, nejprve jídlo, potom jen žaludeční šťávy. Opakovaně, asi 15x. Přidal se průjem. Jeli jsme na veterinu na pohotovost. Nejedl, nepil. Dostal injekci proti zvracení, v krvi se nic nenašlo. Teplotu neměl. Mírná bolestivost břicha na pohmat. V noci chvílema kňučel. Diagnoza akutní gastroenteritis. V pondělí už nezvracel a neměl průjem. Nutkání na stolici, ale nekakal. Skoro pořád spal, velká únava, nejedl, nepil. Znovu vet. RTG, sono, krev. Dostal kapačku. ATB injekčně a Famosan na žaludek. Probiotika. Enterozoo gel a Aptus vet pastu. Rektálně nalezena krvavá stolice. Výrazná plynatost. Podle vet je i možnost cizího tělesa v břichu. Viděla ztluštělou stěnu v tenkém střevě. Neví co se to přesně je. Ale konkrétně žádný předmět neviděla. Není ničitel ani požírač hraček, občas něco vykuchá, ale vzorně vyplivne, nejí to. Ikdyž se samozřejmě mohlo stát že něco snědl. Vyloučit to s jistotou nemůžu. Potom se trochu zlepšil, vařím dietně - kuřecí nebo krůtí maso, rýže nebo batát. Malé porce 5x denně. Pije vývar. 2 dny byl o moc lepší, i pobíhal chvilku po zahradě a hrál si. Míň spal a zdál se celkově lepší. Měl chuť k jídlu a loudil i naše jídlo. Byl zvědavý a o všechno měl zájem. Dnes ráno se vzbudil s kručením v břichu, nezvracel, stolice se zdá v pořádku. Ráno odmítal jídlo i pití. A jenom spal. Dala jsem mu Famosan a Omeprazol (po tel domluvě s naší vet), asi po 2h se mu viditelně ulevilo, napil se i pojedl. A chvilku si hrál. Nerozumím tomu zlepšování a zhoršování stavu. Od čeho může být ta ztluštělá stěna? Docela mě to děsí. Co byste navrhovali dál? Operace - podívat se dovnitř, nebo čekat, nějaké další vyšetření...? Moc děkuji za radu
Veterinář odpovídá MVDr. Karolína Štoselová PROFIL VETERINÁŘE
Dobrý den, dotaz se ke mně dostal až nyní. Je to složité, dělala bych pravidelně sono - cizí předmět nemusí vidět, ale dochází ke zástavě peristaltiky, k dilataci střeva s naplněným žaludkem... Po 24hod hladovce by v žaludku a ve střevech neměla být žádná tekutina. RTG nám také mnohé napoví. Je to štěně a vyloučit cizí těleso se nedá, i když to zpravidla nedělá že si polykal hračku. Rovněž se nedá vyloučit ani gastroenteritida - stačí pár virů, co nahlodá sliznici v žaludku a pak je mu zle... a zvrací.. může něco olíznout venku.. nemusí mu sedět potrava .. nějaký nový pamlsek.. Odčervení bylo kdy a čím? Vzhledem k tomu, že dochází k takovému "houpačkovému jevu" - jednou je dobrej, pak zas ne.. přikláněla bych se k spíš k cizímu tělesu. Další vyšetření před probatorní laparoskopií je ještě endoskopie. Dá se to spojit dohromady - endoskopie, případně pak probatorka, když bude třeba.
Reakce od tazatele
Dobrý den, děkuji za odpověď. Pejsek se zlepšil - je aktivní, jí, má velkou chuť k jídlu - přijde mi pořád hladový. Chodíme už na procházky, čmuchá si a baví ho. Doma si i hraje. Ikdyž míň než dřív. Akorát nechce pít vodu. Podle naší vet se rozmlsal - zvykl si na vývar, který dostával v průběhu diety (2 týdny), od neděle pomalu přecházíme na běžnou stravu. Odčervení bylo před měsícem, tableta Milprazon. Endoskopie mi vet řekla že se nedostane všude kde potřebuje, tak že je zbytečná. Že když se zlepšil tak by ho jen pozorovala a v případě zhoršení RTG s kontrastní látkou. A ta ztluštělá stěna v tenkém střevě to myslíte že je co? Děkuji, pěkný den
Dvěma nejčastějšími důvody, proč nechávají majitelé své psy načipovat, jsou obava ze zatoulání a také cestování do zahraničí. Pouhý čip však ani v jednom případě nestačí.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKCo můžete čekat od veterináře a jeho služeb? Co musíte vědět vy a co naopak on? Být připraven a dobře informován je minimálně půlka úspěchu pro efektivní komunikaci a dohodu. Jak si tedy nejlépe porozumět?
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKOtravy psů a koček, kterou způsobují jedy antikoagulační rodenticidy využívané k hubení hlodavců, patří k nejčastějším otravám vůbec a jsou také velmi častým důvodům k návštěvě veterináře. Víte, jak se otrava projevuje a jak máte zvířeti poskytnout první pomoc?
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKMajitelé čtyřnohých mazlíčků vyžadujících venčení se opakovaně ptají, mohou-li jít v těchto dnech svého psa vyvenčit beze strachu z postihu.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKNašli jste v dopise Ježíškovi od vašich dětí to vroucí přání mít doma něco živého? Nebo o tom již dlouho všichni tajně přemýšlíte a Vánoce se vám zdají jako ideální příležitost? Ještě vteřinku se zastavte a společně se nad článkem zamyslete nad důležitými aspekty tohoto kroku.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK„Dobrý den, jdeme na roční,“ zahlásí majitel ve dveřích a veterinář ho vzápětí zahrne lavinou otázek. „Má nějaký problém? Zvracení? Průjem?“ „Ale my jdeme jenom na injekci,“ protestuje majitel. Také si myslíte, že očkování je jen injekce?
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK© 2016 - 2025 | HKR Vet s.r.o.
REGISTRACE
Můžete se zaregistrovat přes Facebook
Registrovat přes FacebookBĚŽNÁ REGISTRACE
Vložte platný email.
Heslo musí mít minimálně 6 znaků.
Zadaná hesla se neshodují.
Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!
Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!
PŘIHLÁŠENÍ
Můžete se přihlásit přes Facebook
Přihlásit přes FacebookBĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ
Vložte platný email.
Přihlášení bylo neúspěšné.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Přihlášení bylo úspěšné!
PŘIHLÁSIT SEJeště u nás nemáte účet? Registrujte se zdarma!