VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

Obojek, nebo postroj? Taháním za obojek může mít pes vážné zdravotní následky

5.3.2017   

Hobby

Obojek je stále často doporučován a upřednostňován před postrojem, protože je údajně z výchovného pohledu efektivnější a pes se rychleji odnaučí tahat za vodítko. Pro výcvik je možná lepší, jaký má ale vliv na zdraví psa?

Rozdíl mezi obojkem a postrojem

Když pomineme samotné výcvikové metody, jsou psi, kteří i v dospělejším věku stále tahají a majitelé je třeba navíc korigují vycukáváním. Následkem mohou být velké zdravotní potíže, které velmi znepříjemní život pejskovi i majiteli. Mezi problémy může patřit i poškození páteře, což bude pro zvíře i vaši peněženku velmi bolestivé. Pojďme se podívat, jaká zdravotní rizika hrozí psovi na vodítku, pokud za něj často tahá.

Zvýšení nitroočního tlaku

Bylo prokázáno, že pokud pes silně a soustavně tahá (například na procházce), dochází za určitých situací ke zvýšení nitroočního tlaku a docházi ke vzniku glaukomu – zeleného zákalu. Poškodí se oční nerv a pes pak má velké bolesti.

Poškození páteře a míchy

Některé výcvikové příručky nebo přímo trenéři psů stále preferují styl „vycukávání za vodítko“. To je ale z hlediska zdravotních rizik pro psa dost nebezpečnou záležitostí. Stejně tak, pokud pes stále tahá za vodítko a škrtí se na obojku. V krční páteři jsou obratle, kterými vede mícha, pro tělo velmi důležitá, jelikož z mozku přenáší informace do celého těla. Nešetrným zacházením na vodítku může dojít k posunům obratlů a tím i k utlačení míchy. Hrozí také poškození chrupavek, vazů, vedoucí až k blokádám a k omezení pohybu celého těla. Důležité je zmínit, že taháním za obojek může dojít i k výhřezu ploténky.

Samostatnou kapitolou jsou stahovací obojky, které kromě výše popsaného mohou způsobit poškození průdušnice, podlitiny jícnu nebo poškodit kůži a tkáně na krku.

Dejte si pozor na:

  1. Prudké trhání nebo vycukávání (platí i u ohlávek).
  2. Strhávání při běhu.
  3. Zvedání do výšky.
  4. Tahání za vodítko a škrcení na obojku.

Řešením může být postroj

Po pozitivním tréninku a odnaučení tahání je to jednoznačně kvalitní a dobře padnoucí postroj, který rozloží sílu na větší plochu těla a není extrémně zatěžován krk. Postroj je také potřeba vybírat s ohledem na aktivity, které s pejskem podnikáte.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 85% (hlasů: 87)

Témata

Autor článku

5.3.2017

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Africký Pygmy ježek aneb čarodějnice v přestrojení

Ježek jako mazlíček je trend posledních let, v roce 2013 byl založen Klub chovatelů ježků, jehož počet členů neustále narůstá. Na britských ostrovech keltský mýtus říká, že ježci jsou čarodějnice v přestrojení.

Jak naučit kočku dělat psí kusy: dej pac, sedni, přines!

Kočky jsou inteligentní stvoření a budete-li trpěliví, můžete je vycvičit podobně jako psa. Jen je potřeba vybavit se pamlsky a neztrácet naději, pokud kočka hned neudělá, co požadujete. Na rozdíl od psů je kočka nezávislá a rozhodně nebude hned skákat, jak vy pískáte. Jak tedy na to?

Hobby

Co potřebuje koťátko, když si ho přinesete domů

Vzpomínáte si ještě, kdy jste si přinesli tu malou, chlupatou, roztomilou kuličku domů? Přestože jsou kočky celkem nenáročná domácí zvířata, většina lidí se jim snaží poskytnout o nejlepší od krmiva po pelíšek. Pokud s chovem kočičky teprve začínáte, možná se vám bude hodit pár tipů, jak se na příchod ochmýřené radosti připravit a co jí poskytnout.

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?