Rozdíl mezi obojkem a postrojem
Když pomineme samotné výcvikové metody, jsou psi, kteří i v dospělejším věku stále tahají a majitelé je třeba navíc korigují vycukáváním. Následkem mohou být velké zdravotní potíže, které velmi znepříjemní život pejskovi i majiteli. Mezi problémy může patřit i poškození páteře, což bude pro zvíře i vaši peněženku velmi bolestivé. Pojďme se podívat, jaká zdravotní rizika hrozí psovi na vodítku, pokud za něj často tahá.
Zvýšení nitroočního tlaku
Bylo prokázáno, že pokud pes silně a soustavně tahá (například na procházce), dochází za určitých situací ke zvýšení nitroočního tlaku a docházi ke vzniku glaukomu – zeleného zákalu. Poškodí se oční nerv a pes pak má velké bolesti.
Poškození páteře a míchy
Některé výcvikové příručky nebo přímo trenéři psů stále preferují styl „vycukávání za vodítko“. To je ale z hlediska zdravotních rizik pro psa dost nebezpečnou záležitostí. Stejně tak, pokud pes stále tahá za vodítko a škrtí se na obojku. V krční páteři jsou obratle, kterými vede mícha, pro tělo velmi důležitá, jelikož z mozku přenáší informace do celého těla. Nešetrným zacházením na vodítku může dojít k posunům obratlů a tím i k utlačení míchy. Hrozí také poškození chrupavek, vazů, vedoucí až k blokádám a k omezení pohybu celého těla. Důležité je zmínit, že taháním za obojek může dojít i k výhřezu ploténky.
Samostatnou kapitolou jsou stahovací obojky, které kromě výše popsaného mohou způsobit poškození průdušnice, podlitiny jícnu nebo poškodit kůži a tkáně na krku.
Dejte si pozor na:
- Prudké trhání nebo vycukávání (platí i u ohlávek).
- Strhávání při běhu.
- Zvedání do výšky.
- Tahání za vodítko a škrcení na obojku.
Řešením může být postroj
Po pozitivním tréninku a odnaučení tahání je to jednoznačně kvalitní a dobře padnoucí postroj, který rozloží sílu na větší plochu těla a není extrémně zatěžován krk. Postroj je také potřeba vybírat s ohledem na aktivity, které s pejskem podnikáte.