VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

Kotě neustále zvrací

Otázka 31.10.2021     Kočka

Dobrý den, zhruba před dvěma měsíci se k nám dostalo kotě, které bylo v žalostném stavu. Na dvou tlapkách mělo píštěle s hnisem až ke kosti, zalepené oči, chybí mu půl prstu na zadní noze, bylo plné klíšťat a blech. Dali nám ho chataři, že ho našli, teď jedou domů a nechtějí ho. Krmili ho šunkou a mlékem. Bylo nafouklé jako balónek. Odhaduji, že mu byly tak 3 - 4 týdny. Okamžitě jsme jeli na veterinu. Tam zjistili, že má nepravidelnou srdeční akci a nízkou tělesnou teplotu. Ošetřili ho, dostalo antibiotika, vitamíny. Zahřívali jsme, krmili sunarem pro koťata, žralo rozmixovanou kapsičku pro kočky. Žralo hodně, mělo častou stolici (až 6x denně), ale pevnou. Při jedné z dalších návštěv dostalo probiotika. Po první dávce začalo zvracet. Okamžitě jsem je vysadila, zvracení neustalo. Neudrželo ani vodu. Dostalo injekci proti zvracení. Došlo k přechodnému zlepšení, že zvracelo třeba jen 2x denně. Po několika dnech zase zvracelo víc, tak jsme jeli znovu na injekci. To celé se opakovalo asi 3x. Mezitím jsem vypozorovala, že nezvrací z hladkých kašovitých věcí, jako je tvaroh, rozehřátá omáčka z konzervy nebo kapsičky, vývar. Jakmile jsou tam kousky, i když to rozmixuji, ale není to úplně hladké, kotě zvrací a trvá další den, než se mu žaludek uklidní a zvracet přestane. Kotě už je odčervené a odblešené. Je vitální, veselé, sežere cca 250g tvarohu ochuceného šťávou z kočičí konzervy nebo vývarem za 24 hodin, pije. Je však stále hodně drobné a velice hubené. Jsem astmatik a přítomnost kočky doma mi nedělá úplně dobře. Chtěla bych, aby jednou bylo venku s ostatními našimi kočkami. Nemáte nějaký nápad, co by mu mohlo být? Jak mu pomoct?

Veterinář odpovídá MVDr. Petra Orlovská PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den, je velmi pravděpodobné, že má velmi podrážděně zažívání. Každopádně z tvarohu Vám nevyroste. Mixujte maso, nebo kočičí krmení a můžete přidat i kočičí mléko (ne od krávy, ale přímo ze zverimexu). Očividně je žaludek velmi citlivý k větším kouskům a proto zvracelo i po podání pilulky. Doporučuji tedy probiotika v pastě. Toto již nebude zdravotní problém jako problém citlivého zažívání, postupem času se to ale zlepší a kočka Vám bude normálně žrát například granulky. Vemte si, že máte doma sirotečka, který měl opustit kočku až ve 12 týdnech věku, teprve v tomto věku je plně připraveno žít samo. Vzhledem k tomu, že u předchozích majitelů dostávalo šunku a mléko, se špatnému zažívání nedivím. Kočka je masožravec a kravské mléko ani mléčné výrobky nemají v její stravě nic dělat. Takže mixujte do hladka žrádlo pro kočky, vysaďte tvaroh a přidejte probiotickou pastu, po pár týdnech zkuste mixovat na hrubší kaši, pokud nebude kotě zvracet, můžete zase za několik dní udělat krmení hrubší. S pozdravem MVDr. Orlovská

Další zajímavý obsah

Pes a kočka s průkazem původu: nutnost, nebo předražený papír?

Chov plemen psů a koček podléhá mnoha trendům. Některým lidem na trendech nezáleží a chtějí jen udělat dobrý skutek a pořídí si nalezence z útulku. Jiní mají jasnou představu o plemeni a tady už nastává otázka, kde a za jakých podmínek si svého mazlíčka pořídit. Je nutno brát v potaz, že kočka i pes je velký závazek a bude nám dělat radost po mnoho let. Tak tedy s průkazem původu, nebo bez?

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Odborník

Lidské léky pro psy a kočky. Ano, nebo ne?

Majitelé mazlíčků si často stěžují na to, že je veterináři nutí kupovat drahé léky pro zvířata. Je potřeba uvědomit si, že humánní léčivé přípravky jsou vyvinuté pro lidi, ty veterinární pro zvířata. Neopatrným zacházením a neznalostí můžete zvířeti způsobit vážné zdravotní komplikace, v některých případech i smrt.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Hobby

Čipování psů a koček. Věděli jste, že zvíře musíte ještě registrovat? Jinak ho nenajdete, když se ztratí

Při čipování veterinář vpichuje pod kůži psa či kočky milimetrový mikročip s jedinečným číselným kódem, který slouží k dohledání zvířete, když se ztratí. Očipováním to ale teprve začíná, dalším krokem je zápis do evidence jedné ze dvou institucí - bez něj je mikročip v podstatě k ničemu a zvíře je nedohledatelné.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?