Očkování koček: proti jakým nemocem nechat kočku očkovat
Vakcinace koček je některými chovateli podceňovaná, problém onemocnění se ale týká všech. Je potřeba přizpůsobit očkování životnímu stylu kočky.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKOtázka 31.10.2021 Kočka
Dobrý den, zhruba před dvěma měsíci se k nám dostalo kotě, které bylo v žalostném stavu. Na dvou tlapkách mělo píštěle s hnisem až ke kosti, zalepené oči, chybí mu půl prstu na zadní noze, bylo plné klíšťat a blech. Dali nám ho chataři, že ho našli, teď jedou domů a nechtějí ho. Krmili ho šunkou a mlékem. Bylo nafouklé jako balónek. Odhaduji, že mu byly tak 3 - 4 týdny. Okamžitě jsme jeli na veterinu. Tam zjistili, že má nepravidelnou srdeční akci a nízkou tělesnou teplotu. Ošetřili ho, dostalo antibiotika, vitamíny. Zahřívali jsme, krmili sunarem pro koťata, žralo rozmixovanou kapsičku pro kočky. Žralo hodně, mělo častou stolici (až 6x denně), ale pevnou. Při jedné z dalších návštěv dostalo probiotika. Po první dávce začalo zvracet. Okamžitě jsem je vysadila, zvracení neustalo. Neudrželo ani vodu. Dostalo injekci proti zvracení. Došlo k přechodnému zlepšení, že zvracelo třeba jen 2x denně. Po několika dnech zase zvracelo víc, tak jsme jeli znovu na injekci. To celé se opakovalo asi 3x. Mezitím jsem vypozorovala, že nezvrací z hladkých kašovitých věcí, jako je tvaroh, rozehřátá omáčka z konzervy nebo kapsičky, vývar. Jakmile jsou tam kousky, i když to rozmixuji, ale není to úplně hladké, kotě zvrací a trvá další den, než se mu žaludek uklidní a zvracet přestane. Kotě už je odčervené a odblešené. Je vitální, veselé, sežere cca 250g tvarohu ochuceného šťávou z kočičí konzervy nebo vývarem za 24 hodin, pije. Je však stále hodně drobné a velice hubené. Jsem astmatik a přítomnost kočky doma mi nedělá úplně dobře. Chtěla bych, aby jednou bylo venku s ostatními našimi kočkami. Nemáte nějaký nápad, co by mu mohlo být? Jak mu pomoct?
Veterinář odpovídá MVDr. Petra Orlovská PROFIL VETERINÁŘE
Dobrý den, je velmi pravděpodobné, že má velmi podrážděně zažívání. Každopádně z tvarohu Vám nevyroste. Mixujte maso, nebo kočičí krmení a můžete přidat i kočičí mléko (ne od krávy, ale přímo ze zverimexu). Očividně je žaludek velmi citlivý k větším kouskům a proto zvracelo i po podání pilulky. Doporučuji tedy probiotika v pastě. Toto již nebude zdravotní problém jako problém citlivého zažívání, postupem času se to ale zlepší a kočka Vám bude normálně žrát například granulky. Vemte si, že máte doma sirotečka, který měl opustit kočku až ve 12 týdnech věku, teprve v tomto věku je plně připraveno žít samo. Vzhledem k tomu, že u předchozích majitelů dostávalo šunku a mléko, se špatnému zažívání nedivím. Kočka je masožravec a kravské mléko ani mléčné výrobky nemají v její stravě nic dělat. Takže mixujte do hladka žrádlo pro kočky, vysaďte tvaroh a přidejte probiotickou pastu, po pár týdnech zkuste mixovat na hrubší kaši, pokud nebude kotě zvracet, můžete zase za několik dní udělat krmení hrubší. S pozdravem MVDr. Orlovská
Vakcinace koček je některými chovateli podceňovaná, problém onemocnění se ale týká všech. Je potřeba přizpůsobit očkování životnímu stylu kočky.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKUž pečete vánoční cukroví? A věděli jste, že existují také varianty pro psy? V kuchařce Neštěkej a jez! O chlup lepší kuchařka jich najdete hned několik desítek. Nechte se inspirovat zdravými recepty na vánoční cukroví, které si s pejskem můžete sníst společně!
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKJaro a nadcházející léto přinášejí hodně radosti, můžete být s pejskem déle venku a neomezovat se jen na rychlé procházky kolem domu. Častý pobyt na čerstvém vzduchu může mít ale i svá úskalí.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKNa trhu jsou desítky preparátů pro ochranu psů a koček před klíšťaty. Jak se v nich vyznat? Tento článek přináší přehled různých forem preparátů a jejich smysl. V článku se nezabývám přírodními preparáty, domácími preparáty či homeopatiky, neboť jejich účinnost není prokázána žádnými studiemi.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKKastrace kocoura je jednoduchý chirurgický zákrok, nicméně mnoho chovatelů považuje kastraci za zbytečnou, protože kocouři nenosí domů koťata.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKPrvní věc, kterou byste vždy měli sdělit svému veterináři je, zda byl pes v zahraničí a kde. Z pohledu infekce onemocněním přenášeném klíšťaty, je to velmi zásadní informace. Pokud pes do zahraničí necestoval, ale cestoval na jižní Moravu, sdělte to, prosím, také. Moravu pochopitelně nepovažujeme za zahraničí, bohužel ale, někteří, donedávna „exotičtí“ parazité, ji pomalu také pojímají za vlastní a to z důvodu vyšších průměrných teplot.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK© 2016 - 2025 | HKR Vet s.r.o.
REGISTRACE
Můžete se zaregistrovat přes Facebook
Registrovat přes FacebookBĚŽNÁ REGISTRACE
Vložte platný email.
Heslo musí mít minimálně 6 znaků.
Zadaná hesla se neshodují.
Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!
Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!
PŘIHLÁŠENÍ
Můžete se přihlásit přes Facebook
Přihlásit přes FacebookBĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ
Vložte platný email.
Přihlášení bylo neúspěšné.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Přihlášení bylo úspěšné!
PŘIHLÁSIT SEJeště u nás nemáte účet? Registrujte se zdarma!