VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

Kočka - výhřez střeva

Otázka 2.1.2019     Kočka

Dobrý den, má kočka, stará asi půl roku, má už po čtvrté vyhřezlý konečník. Jednou jí už střevo zašívali na dva stehy, vždy jindy se rukou zastrčilo. Teď se jí to vrátilo už tedy po čtvrté. Nevíte co máme dělat? Dělá se nějaká operace, ale je lepší, až vyroste. A jak dlouho vydrží střevo venku, než odumře? Cetla jsem také o nějakých dietních granulích, jesli to pomůže. Musím ještě ale dodat, že tahle kočka toho je schopna sníst za pět lidí. Moc děkuji

Veterinář odpovídá MVDr. Zuzana Richterová PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den, to zní jako poměrně vážný a zapeklitý problém. Co se týče odumření střeva, záleží na tom jak velký kus je vyhřezlý a jakým způsobem, řekla bych, že pokud se vždy daří repozice, je odumření nepravděpodobné, neboť je vyhřezlá jen malá část, hrozí ale zranění kočkou při olizování a podobně. Především je ale nutné zaměřit se na příčinu a důkladně kočku vyšetřit. Odčervit, zkusit změnit stravovací režim, vyšetřit klinicky, odběry krve, sono břicha. Čistě na dálku bez informací, pokud toho kočka i hodně sní, je možné, že má nějakým patologickým procesem zrychlenou střevní peristaltiku a tím pádem i konečník snadněji vyhřezne. Rozhodně doporučuji nejdřív řešit příčinu než se pustit do náročné operace.

Reakce od tazatele

Moc děkuji za odpověď. Střevo se přes noc dalo zpět, ale už asi tři dny pozoruji, že nemá žádnou stolici. Snaží se, ale nejde to. Dávám jí málo jídla. Do něj přidávám slunečnicový olej. Měli jsme ještě od veterináře zbytek projímadla, to jsem jí také dala. Bude se asi muset opět na veterinu, tam jsme byli prakticky pořád.

Reakce od veterináře

To bude bohužel určitě nutné, samo se to nevyřeší, je tam zjevně nějaká komplikace. Přeji Vám ať je řešení co nejsnazší.

Další zajímavý obsah

Bezpečné prázdniny: jak v pohodě cestovat se psem či kočkou

Pokud máte domácí mazlíčky, pak víte, že ať už se vydáváte na cestu za prací nebo odpočinkem, čelíte rozhodnutí, jestli ho vezmete s sebou, nebo ho svěříte do péče rodině, přátelům či zvířecímu hotelu. U většiny majitelů vyhrává možnost mít ho u sebe, a tak jsme pro vás připravili následující tipy, které vám pomohou se na cestu s vaším zvířecím miláčkem připravit.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

První pomoc

První pomoc: pokousání, poškrábání nebo zhmoždění jiným zvířetem

Rána kousnutím (vulnus morsum) může být podobná ráně bodné, zhmožděnině nebo tržné ráně. Často u ní dochází k infekci a špatnému hojení rány. Zuby zvířat mají na svém povrchu vrstvu zubního plaku, která je plná bakterií. Při kousnutí tyto bakterie kontaminují porušenou kůži a měkké tkáně napadeného zvířete a dochází k rychlému rozvoji zánětu, který může skončit i otravou krve neboli sepsí.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?