Dobrý den mám prosbu v noci chce kočka nažrat a skáče po obývací štěně děla to i půl hodiny kdybych mela vstávat do práce tak se nevyspim. Striknuti vodou moc nepomáhá. A na vánoce okusuje umělý stromek nepomáhá ani sklinka piva a zavesene citrony je rok stará a vykastrovana.
Veterinář odpovídá
MVDr. Jaroslav Jančík: Veterinární ošetřovna Praha 9
PROFIL VETERINÁŘE
Dobrý den. Může se jednat o poruchu chování koček-instrumentální agresivitu.Agrese je pro kočku nástrojem k získání nějaké výhody- potravy ,pozornosti.Příčinou rozvoje této poruchy bývá většinou chyba majitele, který buď nevědomky odměňoval hravou agresi kočky pamlskem nebo hračkou ve snaze odvést odvést od sebe její pozornost, nebo naopak kočku opakovaně nenakrmil či neodměnil, když si o to říkala běžným způsobem / mňoukáním,otíráním o nohy/, ale až když použila tvrdší nátlak. Tak se rychle naučila, že agrese je nejrychlejší a nejpohodlnější cesta k úspěchu. Terapie :Kočka se většinou snaží držet svého úspěchu chování, které ji dosud přinášelo výhody. Aby terapie měla úspěch, je důležité vštípit majiteli dvě zásady. Je nutné dostatečně potrestat každý projev agresívního nátlaku, a to nejlíp hned v jeho počátku.Například, začne-li kočka v noci hlasitě škrábat na dveře, či skákat po nábytku, je třeba vymyslet něco, co kočku vyděsí tak, aby svůj nátlak už neměla chuť opakovat, např.na dálku zapnout vysavač., zvonek, klakson nebo magnetofon s děsivým zvukem. 2.Nikdy nesmí být odměňěno nežádoucí nátlakové chování - kočka nesmí nikdy dostatto, o co svou agresivitou usiluje. Tento postup však zpočátku problém ještě zhorší, a pokud majitel nebude důsledný a kočka přece jen dosáhne svého, bude příště o to vytrvalejší ve svém nátlaku. Držím palce ve vytrvalosti. S pozdravem MVDr Jančík.
Na trhu jsou desítky preparátů pro ochranu psů a koček před klíšťaty. Jak se v nich vyznat? Tento článek přináší přehled různých forem preparátů a jejich smysl. V článku se nezabývám přírodními preparáty, domácími preparáty či homeopatiky, neboť jejich účinnost není prokázána žádnými studiemi.
Pravda, kočky nejsou zrovna známy tím, že by válely sudy a aportovaly, to však neznamená, že to nedokáží! Kočky jsou inteligentní zvířata a mohou se naučit nejrůznější kousky. S inteligencí však přichází i schopnost nezávisle přemýšlet. Nejprve musíte svého chlupáče přesvědčit, že mu daný trik stojí za to ho udělat.
Jaro a nadcházející léto přinášejí hodně radosti, můžete být s pejskem déle venku a neomezovat se jen na rychlé procházky kolem domu. Častý pobyt na čerstvém vzduchu může mít ale i svá úskalí.
Máte kočku a už jste vyzkoušeli všechno možné, aby vám drápky nejezdila po polstrování a nábytku? Smiřte se s tím, že ji nikdy zcela nezkrotíte. Můžete ji trénovat od koťátka, a pokud to nestačí nebo jste neměli možnost vychovat ji od mala, poradíme vám několik triků, kterými ji od škrábání odradíte.
Onemocnění ledvin jsou většinou závažná. Ledviny hrají nezastupitelnou roli v životě každému savce – psy, kočky a lidi nevyjímaje. Ledviny vylučují z těla metabolické zplodiny, udržují elektrolytovou a acidobazickou rovnováhu a podílí se na řízení objemu krve a krevního tlaku. Pokud selhávají, začne selhávat celý organismus.
Chov plemen psů a koček podléhá mnoha trendům. Některým lidem na trendech nezáleží a chtějí jen udělat dobrý skutek a pořídí si nalezence z útulku. Jiní mají jasnou představu o plemeni a tady už nastává otázka, kde a za jakých podmínek si svého mazlíčka pořídit. Je nutno brát v potaz, že kočka i pes je velký závazek a bude nám dělat radost po mnoho let. Tak tedy s průkazem původu, nebo bez?