VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

Ježíšku, přines mi pod stromeček zvířátko…

25.11.2018   

Odborník

Našli jste v dopise Ježíškovi od vašich dětí to vroucí přání mít doma něco živého? Nebo o tom již dlouho všichni tajně přemýšlíte a Vánoce se vám zdají jako ideální příležitost? Ještě vteřinku se zastavte a společně se nad článkem zamyslete nad důležitými aspekty tohoto kroku.

Dětem pořídíme na Vánoce zvířátko

Zaprvé je třeba si uvědomit, že dokud nejsou děti ve věku, kdy už se skutečně dokáží doma postarat samy o sebe, nemohou mít plnou zodpovědnost za jiného živého tvora. Ať bude vaše domluva jakákoliv, budete to vy, kdo bude činit důležitá rozhodnutí týkající se zvířátka, jeho zdraví, péče o něj a budete to vy, kdo to bude platit. Svěřit dítěti zvířátko, aby se naučilo zodpovědnosti, je skvělé a všestranně prospěšné, ale zvažte důkladně, co dítě skutečně zvládne.

O jaké zvíře se dítě zvládne postarat?

Přejí si vaše děti křečka, který s nimi bude bydlet v pokojíčku, psa, se kterým budou běhat venku nebo chameleona, se kterým budou zakládat chov? Každé zvíře vyžaduje zcela jinou péči a velmi odlišné investice. Přemýšlejte o délce života daného zvířete, prostoru, který doma zabere, času, který je nutný mu denně věnovat i o tom, jestli ho bude mít kdo hlídat, až pojedete na dovolenou.

Pod stromečkem je krabice s dírkami

Pokud jste rozhodnutí zvířátko dětem skutečně pořídit jako dárek k Vánocům, máte v podstatě dvě možnosti. Jedna z nich má určitě o něco větší ten takzvaný „wow efekt“, a to, když dítě pod stromečkem najde opravdu krabici se živým zvířátkem. Osobně bych tuto možnost doporučila u zvířátek relativně nenáročných na chov jako je křeček, králík nebo morče, u plazů, ptáků, koček a psů doporučuji pod stromeček věnovat spíše něco jako „příslib“ spolu s vhodnou chovatelskou příručkou a třeba miskou, klecí nebo jiným vybavením pro budoucí zvíře.

Konkrétního jedince si pak spolu s vámi dítě vybere až poté, co se na to společně připravíte a dítě dopředu naučíte to nejzásadnější. Výběr konkrétního vhodného zvířete každopádně vyžaduje čas a určité znalosti. Nekupujte prvního papouška, kterého najdete ve zverimexu, ani prvního pejska, který se narodil fence vašich známých. Vyberete si pak spolu například, jestli chcete psa z útulku nebo „papírového“, mladé zvíře nebo starší, samce či samici, vyberete vhodný chov a na vše budete mít více času než v předvánočním stresu a dítě se na novou situaci lépe připraví a bude se z podílení se na přípravách na nové zvířátko těšit. S příchodem zvířete pak stanovte důležitá pravidla jako kdo a jak často čistí klec, venčí, češe a podobně. Myslete vždy na to, že zodpovědnost za zdraví zvířete máte vy dospělí a prověřujte, jak dobře se dítě o svého svěřence stará.

Máte již všechno promyšlené a připravené? V tom případě… slyšíte? Cililink, může přijít Ježíšek!  

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 100% (hlasů: 9)

Témata

Autor článku

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Odborník

Jak se připravit na návštěvu veteriny?

Spolupráce veterináře a klienta je jedním ze zásadních bodů léčby a vzájemné porozumění, je obrovským krokem na cestě k úspěšné terapii. Jako autorka článku musím přeci jen trochu více stát na straně těch v bílých, zelených nebo modrých pláštích. Z této pozice vám i lépe přiblížím, proč ta komunikace někdy tolik vázne.

Africký Pygmy ježek aneb čarodějnice v přestrojení

Ježek jako mazlíček je trend posledních let, v roce 2013 byl založen Klub chovatelů ježků, jehož počet členů neustále narůstá. Na britských ostrovech keltský mýtus říká, že ježci jsou čarodějnice v přestrojení.

Hobby

Návštěva veterináře: čím ho zaručeně vyvedete z míry?

Veterináři to nemají lehké, pacienti jim nemohou vysvětlit, co je trápí, mají málo času, někdy i nepříliš přátelská zvířata a diagnostika onemocnění hned několika živočišných druhů může být zkrátka stresující. Abyste ulehčili situaci v ordinaci všem zúčastněným, zkuste se vyvarovat následujícím zlozvykům.

Pes a jeho zažívání. Co možná nevíte?

Stejně jako u člověka, také u psa putuje rozmělněná potrava z tlamy do žaludku a dále. Pes tráví trochu jinak než člověk, a proto má i jiné nároky na výživu a skladbu potravy.

Chovatel

Nosit želvu s sebou do práce a na výlet? Ano, nebo ne?

Poměrně často se můžete dočíst na různých diskuzních fórech či sociálních sítích o tom, jak někteří ,,chovatelé“ přímo doporučují nosit svého miláčka želvu s sebou do práce či na výlet z důvodu lepší adaptace a také poznání se navzájem. Jak to tedy je?

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?