VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

Zakrslý králík - porucha příjmu potravy

Otázka 20.9.2024     Drobní savci

Dobrý den, ráda bych požádala o názor. Králík je zakrslý rhonský, je mu 6 let, vykastrovaný sameček. Před několika měsíci začal špatně přijímat potravu a hodně zhubnul. Vzal potravu (např mlíčí) do tlamy, kus ukousnul, chvíli to žvýkal a pak ztratil o potravu zájem. Říkala jsem si, že má asi špatné zuby. Náš veterinář řekl, že hlodáky jsou ok a že na zadní zuby se nemůže podívat, protože si ho vzhledem k věku (6 let) a hmotnosti pod kilo netroufne uspat. Ale že nemá mokrou bradu, což by prý měl, kdyby měl problémy se zadními zuby. Tak ho krmíme už dva měsíce kaší Rodicare instant, ta mu jede. Vykrmili jsme ho díky tomu z 690 g na 980 g (i tak je prý narkóza moc riziková). Vypadá takhle spokojeně, ale říkám si, jestli mu dříve či později ty zadní zuby nepřerostou tak, že už nebude moct jíst ani kaši a bude mít akorát bolesti (a jestli by tedy to uspání i s rizikem nebylo lepší) Prosím o názor, děkuji!

Veterinář odpovídá MVDr. Zuzana Bernatíková PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý večer, pokud máte podezření na patologii zubů, neváhejte a navštivte veterináře, který se zabývá léčbou malých hlodavců (nejlépe s inhalační anestezií) a nebojí se anestezie/sedace. Zrovna zuby jsou u králíků velmi zrádná záležitost a mohlo by být pozdě. Hezký zbytek večera.

Další zajímavý obsah

Jdeme vybírat hlodavce do zverimexu. Na co se máme zaměřit?

Před koupí zvířete zvažte finanční a časové možnosti, zvířátku se budete muset věnovat. Velmi často jsou tito malí chlupáči pořizováni především dětem. Je to výborný start pro dráhu chovatele, je ale zároveň dobré vzít v úvahu věk dítěte, zda je již schopné se o zvíře postarat. Buďte proto jako rodiče soudní. Většina drobných savců se navíc rychle rozmnožuje, a tak se z vašeho bytu může nedobrovolně stát chovatelská stanice.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Odborník

Jak se připravit na návštěvu veteriny?

Spolupráce veterináře a klienta je jedním ze zásadních bodů léčby a vzájemné porozumění, je obrovským krokem na cestě k úspěšné terapii. Jako autorka článku musím přeci jen trochu více stát na straně těch v bílých, zelených nebo modrých pláštích. Z této pozice vám i lépe přiblížím, proč ta komunikace někdy tolik vázne.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?