VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

Králičkovi kručí v bříšku, nejí, má bulku za levou lopatkou

Otázka 18.8.2019     Drobní savci

Dobrý den, Mám 10-letého králička zakrslého Teddy. Před 2 týdny jsme byli na veterinární klinice na očkování a na konzultaci ohledně bulky, kterou má králiček za levou lopatkou. Veterinářka očkování neprovedla, protože chtěla prvně vyřešit bulku a zmínila, že v 10 letech je to už téměř zbytečné. Z bulky králičkovi strhli strup, vymáčkli hnis a vyčistili. Řekli mi, že bulička už je nějaký útvar. Dali nám nějakou mastičku na bulku a antibiotika. Dále zjistila, že má trošku přerostlé zoubky, ale nemělo by to ničemu vadit.. ovšem při kontrole zoubků králiček přežvykoval a paní veterinářka řekla, že si něco poranil, protože viděla při kontrole chrupu krev. Nijak to dál neřešila. Cca 8 dní jsme podávali antibiotika dle předpisu 0,42 ml, čistili buličku, aby se netvořily stroupky a potírali mastičkou. U králička jsem zpozorovala, že přestal jíst (vezme si 1-2 kuličky borůvek, granule/seno/zeleninu/ovoce/ listy jahodníku atd. přijímat nechce) a začal skřípat zubama. Na kontrole po 8 dnech jsem skřípání zubama a špatný příjem potravy oznámila paní veterinářce. Ta nám řekla, že to může být antibiotiky a dala nám probiotika. Útvar na hřbetě se nepatrně zmenšil. Dala nám na mazání buličky mastičku s kortikoidy. Dále nám dala RodiCare instant, abych mu jej podávala stříkačkou do tlamičky na rozkrmení. Dnes je to už 5. den po kontrole u veterináře a králiček stále skřípe zoubkama (méně než původně, ale skřípe), problém s příjmem potravy je stále stejný, možná sní občas 1-2 granulky, 1-2 borůvky, ale opravdu jen možná. Ke všem těm problémům se přidalo ještě škručení v jeho bříšku, nejspíš z hladu, ale opravdu nevím. Podávám mu stříkačkou jak RodiCare instant a trošku rozmačkaného banánu. Už si s ním nevím rady, budu ráda za každou pomoc.

Veterinář odpovídá Veterina PAPRSEK - MVDr. František Svozil PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den, Doporučujeme vyrazit k veterináři, který má zkušenosti s králičí stomatologií a pomohl by upravit králíkovi chrup aby se mu zase dobře baštilo. Hezký den

Reakce od tazatele

Dekuji za radu, kralicek bohuzel v pondeli zemrel :'(... Veterinarka mu nasadila kapacku na zavodneni, dala taky vyzivu, odebrala krev. Nechala si jej u sebe od 12-15 hod. V krvi mel nalez, ktery vypovedel, ze kralickovi selhavaji ledviny. Poradila nam, abychom kralicka nechali vzhledem k jeho veku, potizim a krevnim vysledkum uspat. Po prichodu do ordinace nam veterinarka oznamila, ze kralicek si lehl a uz sam usnul. :'( Kazdopadne dekuji za pokus o pomoc.

Reakce od veterináře

Dobrý den, To nás velmi mrzí:( Bohizel u králíků, jak mají potíže s jídlem, je to velmi rychlé:( proto je tak důležité mít zuby v pořádku, což nikdy nevyřeší léky, ale manuální zásah v tlamičce. Dali jste mu deset krásných let a to rozhodně není málo! Šťastnou ruku při výběru dalšího chlupáče.

Reakce od tazatele

Mam podezření, že za nechutenství k jídlu a další můžou právě ty antibiotika a stres. Do první návštěvy jedl méně, jelikož byl starý, nicméně jedl (jen granule, seno přestal jíst před půl rokem). Po první návštěvě přestal jíst. Přerostlé je měl údajně jen trošičku a nemělo to jídlu vůbec vadit. Jednalo se o zadní zuby, ne ty co má v předu. Při kontrole zubů si v tlamičce něco poranil (přežvýkoval kov v tlamičce), jelikož paní veterinářka zmínila, že si něco udělal, když mu začala téct krev. To by taky mohla být příčina. V den, kdy byl po 3. na veterině, byl z rána čilý a běhal. Měl dobrou náladu. Poslední kapkou bylo nejspíš to, ze jsem ho nechala samotného na veterině. Byl hodně na mě fixovaný a mám pocit, že ze stresu, když byl v jiném prostředí, s jinými lidmi a ještě tam s ním manipulovali při dokrmování/ zavodňování, .. to vzdal :'( To mi asi nejvíc rve srdce, že jsem ho tam musela nechat.

Další zajímavý obsah

Hobby

Odkud se vzalo morče: jeho původ a příbuzenstvo

Morče domácí patří do řádu hlodavců. V zoologickém systému tvoří specificky vymezenou a na druhy bohatou skupinu s názvem morčatovití. Původně morčata pocházejí ze Střední a Jižní Ameriky, do Evropy se dostala v 16. století, kde byla velmi vzácná. Pro chov se vybírali klidní jedinci, z nichž lidé vychovali první domácí zvířata.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Odborník

Kokcidióza u králíků: základem proti onemocnění je hygiena

Králíci jsou domácím zvířetem, které lze poměrně snadno chovat v malochovech pro maso. Bílé králičí maso obsahuje v porovnání s ostatními domácími zvířaty nejméně cholesterolu. Také má větší podíl bílkovin, minerálních látek a vitamínů. Je lehce stravitelné a vhodné pro dietní režim. Ovšem, v poslední době se stali králíci častěji domácími mazlíčky než producenti masa. V obou případech chov králíků má své úskalí a setkáváme se zde s různorodými chorobami.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?