VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

Kokcidioza u králíka

Otázka 9.8.2018     Drobní savci

Dobrý den, předevčírem nám náhle umřel 2.5 lety králík. Velice nás to vzalo, jsme moc smutní. Ještě den předtím večer normálně přijímal potravu, až onen den ráno potravu odmítl. Přes den pak dpíše polehaval jen občas prudce vyrazil, měl studené uši což se mi nelíbilo a v podvečer jsme tak byli na veterine kde dostal prokinetika a výživu. Pan doktor řekl, že nedokáže stanovit diagnózu,ze hlavně musí začít papat a dal nám rozpustnou potravu. Objektivní nález byl takový že patologicka byla jen mírná bledost sliznic, studenejsi uši mírně nižší TT 38.3 st. a trošku plynu v žaludku. Průjem neměl, jen bobecky drobné. Po cestě domů vydal zvuk jako mnouknuti a umřel... Jak jsem již zmínila, byl ještě den před tím normálni a běhal jako obvykle. Jedině co tak od začátku veder nejedl seno jen granule a zeleninu a poslední cca 3 dny se do jídla nehrnul tak nadšeně. Strašně mě trápí otázka, zda jsme něco nezanedbali a co mohlo být příčinou úmrtí? Výčitky mám z faktu, že z nedostatku času neměl podestylku v zachudku ménenou každodenně ale spíš tak jednou za 4 dny... A taky že pil vodu z misky kterou jsme jen vyplachovali vodou nic víc... Voda byla s Acidomidem. Ještě dodávám, že očkování měl pravidelne. Tedy prosím ještě jednou netušíte co se mohlo přihodit a také nemohla to třeba kvůli té možné horší hygieně zachudku být kokcidioza? Podotýkám však, že s jiným králíkem do kontaktu nepřišel a venkovní trávu poslední dobou nedostaval... Moc děkuji a omlouvám se za náročný dotaz

Veterinář odpovídá Veterina Kadaň PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den, příčinu úmrtí by stanovila pitva na státním veterinárním ústavu, pokud by byl zatím ještě v mrazícím boxu na veterině a čekal na svoz do asanačního ústavu, tak ji lze ještě zařídit. Pokud jste jej pohřbili, tak to už bohužel nelze. Kokcidióza většinou nezpůsobí náhlé úmrtí u dospělého, dobře živeného králíka, spíše má pozvolný průběh, králík má průjem, hubne atd., akutní průběh bývá u mláďat.

Další zajímavý obsah

Odborník

Jak se připravit na návštěvu veteriny?

Spolupráce veterináře a klienta je jedním ze zásadních bodů léčby a vzájemné porozumění, je obrovským krokem na cestě k úspěšné terapii. Jako autorka článku musím přeci jen trochu více stát na straně těch v bílých, zelených nebo modrých pláštích. Z této pozice vám i lépe přiblížím, proč ta komunikace někdy tolik vázne.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?