VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

Kokcidióza jako příčina smrti u králíka?

Otázka 23.7.2022     Drobní savci

Dobrý den, je možné, aby se dvouletý králík žijící po celou dobu svého života ve stejné skupině 6 dalších králíků - jeho sourozenců, matky a jednoho králíka, který u nás byl již 4 roky před tímto králíkem ( odchován u nás, takže necestoval po odstavu k novému majiteli, nikdy nebyl na žádných závodech, výstavě a jiných místech, kde se vyskytijí cizí králíci) se nakazil kokcidiózou ve svém kotci a nebo ve výběhu s ostaními? Mohl se nakazit od jiného zvířete? Králík byl od 18.7. nafouklý, málo žral a nebobkoval, poté za dva dny, po léčbě veterinářem, začal jíst, ale stále moc nebobkoval, ale choval se již normálně, nebyl apatický. 21.7. se jeho stav rapidně zhoršil a byl apatický, nežral a málo pil, opět nebobkoval a měl velké břicho. 22.7. byl jeho stav stále stejně špatný a dnes u veterináře na sonu měl velká játra se skvrnami vyplňující prostor až k bránici. Nemohl tedy ani pořádně dýchat a proto byl uspán. Jako mládě měl granule s kokcidiostatiky, ale společně s nimi žral seno a ovesné vločky, zelené jako mládě neměl. Přeléčován preventivně proti kokcidióze nebyl. Ostatní králíci nyní vypadají zdravě, ale stejně jako on se nepřeléčují. Měli by se tedy přeléčit nějakým přípravkem preventivně, popř. jakým? Děkuji za odpověď.

Veterinář odpovídá MVDr. Jaroslav Jančík: Veterinární ošetřovna Praha 9 PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den. Kokcidioza se vyskytuje i u jiných domácích zvířat/ psi,laboratorní zvířata.../. Prevence proti kokcidioze spočívá spíše v solidní imunite než v léčbě kokcidiostatiky./ Probiovet,Imunovet/,dále pak je důležité kvalitní seno a pravidelná ko trusu v laboratoři 4×ročně, když je chováno více králíků. S pozdravem MVDr Jančík.

Další zajímavý obsah

Odborník

Jak se připravit na návštěvu veteriny?

Spolupráce veterináře a klienta je jedním ze zásadních bodů léčby a vzájemné porozumění, je obrovským krokem na cestě k úspěšné terapii. Jako autorka článku musím přeci jen trochu více stát na straně těch v bílých, zelených nebo modrých pláštích. Z této pozice vám i lépe přiblížím, proč ta komunikace někdy tolik vázne.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Chovatel

Rozmnožování morčat: březost, krmení a růst mláďat

Patříte mezi ty chovatele morčat, jenž chtějí nechat svoji skupinku rozrůst? Morčata rodí velice vyspělá mláďata, která jsou prakticky ihned schopna samostatně žít, a některá jsou mnohdy vychována i bez kojení. Kdy je vhodné nechat samičku připustit a jak dlouho jsou mláďata závislá na mateřském mléku? Kolik mláďat může samička porodit? Pokud vás zajímají odpovědi na tyto otázky, čtěte pozorně dál.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Život morčete: chování, seznamování, režim

Morčata jsou přirozeně společenská a snadno si zvykají na nového kamaráda, také se skvěle hodí k dětem. Potřebují ale hodně kontaktu, režim a rozptýlení. Dejte si pozor na to, aby v kleci byl vždy jen jeden samec, dva samci pohromadě mohou soupeřit o teritorium a nakonec začnou bojovat.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?