Dobry den,v noci se nam necekane narodily 3morcatka. O brezosti samice jsme nevedeli. Samce sem oddelila az rano,mohlo dojit k dalsimu oplodneni?
A hlavne cim prikrmovat miminka,jedno vypada slabsi,tak aby neuhynulo.moc dekuji za odpoved. Andrea
Dobrý den,
samička většinou odkojí sama , ale pokud vám přijde, že některé odmítá, můžete zkusit odkojit malé sami, nejlepší na to je asi "kočičí mléko" pozor na to, nemyslím to z kauflandu, pro kočky, ale mateřský kočičí sunar, který se prodává buď u veterináře nebo ve specializovanějších zverimexech. Je to sušený sunar, který připravíte dle návodu a můžete kapátkem, popřípadě malou stříkačkou zkusit dokrmovat malé sami. Je ale potřeba často, ze začátku třeba po půl hodince až hodince, rozhodně nedoporučuji, kdyby opravdu vůbec nekojila, nechat malé bez jídla přes noc...to by bylo fatální z toho důvodu, že by dostala hypoglykemii a uhynula by. Je také dobré jim přidat vitamín C, ten nedávejte do mléka srazilo by se, spíše zvlášť. Předem ale upozorním, že přes vaši veškerou snahu se mláďátka nemusí bohužel dožít. Je to velmi citlivý tvoreček, a tak upřímně doufám, že maminka nakonec prcky přijme a odkojí sama. Mamince určitě přidejte kvalitní granulky (versele laga, Supreme selective, brit animal nebo podobné..) dostatek dobrého sena a vitamin C do vody aby měla dost síly. Popřípadě komplex vitamínů jako je například Multi C Mulgat, který se kape bud na papání nebo do vodičky.
Snad jsem vám poradila,
s pozdravem a přáním krásného prožití svátků
MVDr. Lenka Čepková
P.S. Je vysoce nepravděpodobné že by do rána samička zabřezla, rozhodně nevracejte ale samce a samici již k sobě a po odkojení oddělte taktéž mladé samičky od samečků
Pokud vlastníte nebo se chystáte pořídit si domácí zvíře, do vašeho života s ním více či méně vstoupí také veterinární lékaři. Aby vám prostředí veterinárních ordinací nenahánělo hrůzu, abyste chodili na veterinu pokud možno rádi a především aby vám a vašemu zvířeti veterinární péče přinášela pokud možno jen samé benefity, je tu seriál článků o porozumění si s veterinářem.
Každý chovatel by měl znát chování svého mazlíčka a zpozornět při každé odchylce, která by mohla být předzvěstí nebo známkou počínajícího zdravotního problému. Včasná lékařská pomoc může mít zásadní význam pro úspěch léčby nebo někdy dokonce pro záchranu života králíčka.
Patříte mezi ty chovatele morčat, jenž chtějí nechat svoji skupinku rozrůst? Morčata rodí velice vyspělá mláďata, která jsou prakticky ihned schopna samostatně žít, a některá jsou mnohdy vychována i bez kojení. Kdy je vhodné nechat samičku připustit a jak dlouho jsou mláďata závislá na mateřském mléku? Kolik mláďat může samička porodit? Pokud vás zajímají odpovědi na tyto otázky, čtěte pozorně dál.
Našli jste v dopise Ježíškovi od vašich dětí to vroucí přání mít doma něco živého? Nebo o tom již dlouho všichni tajně přemýšlíte a Vánoce se vám zdají jako ideální příležitost? Ještě vteřinku se zastavte a společně se nad článkem zamyslete nad důležitými aspekty tohoto kroku.
Jedním z nejčastějších zdravotních problémů morčat jsou přerůstající stoličky, méně často řezáky. Je třeba zdůraznit, že veterináře je nutné navštívit ihned, jakmile morčátko přestane žrát.