VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

Může se suchozemská želva přehřát?

7.7.2017   

Chovatel

Přehřátí v létě je jedním z nejčastějších důvodů, proč suchozemská želva umírá. Želva je totiž plaz, který neumí regulovat tělesnou teplotu. V zimě je pro ně typická hibernace neboli zimní spánek, v létě někdy i několik týdnů estivují, využívají letní spánek.

Aktivita suchozemských želv

V horkých letních dnech jsou želvy často aktivní brzy ráno. Uvidíte je pobíhat ve výběhu, jíst nebo se vyhřívat. Jakmile začne být venku horko, ihned se schovají do boudy, pod kámen, do trávy či pod keř. Aktivní bývají zase až k večeru. Proto je životně důležité želvě poskytnout vhodné prostory k tomu, aby se mohla bezpečně ukrýt. Čím více želv, tím více možností, kam se schovat.

Želvy se na slunci přehřejí velmi rychle a pokud včas nezasáhnete, umírají. 

Riziko přehřátí

Pozor na přehřátí u želv, které "pasete" na volném prostranství. Když začne želva pobíhat po trávě jako zběsilá, hledá úkryt, aby se zchladila. Pravděpodobně už také začíná bojovat o život. Pokud se stane, že se želva na přímém slunci převrátí a nemůže se vrátit zpět na nohy, pak poměrně rychle umírá.

První pomoc při přehřátí

Pokud želvičku najdete obrácenou na záda na přímém slunci, ihned ji přemístěte na chladné místo a do chladné vody (ne ledové!). Pozor na výšku vodní hladiny. Když je želva hodně vyčerpaná, nemusí ani zvednout hlavu a mohla by se snadno utopit. Pak už vám zbývá pouze čekat, zda se želva vzpamatuje, či nikoliv.

Preventivní opatření

Samozřejmě, nejdůležitější ze všeho v létě je zamezit přehřátí. Ve výběhu nezapomeňte na dostatečné množství keřů, vysokou trávu, úkryty pod kameny nebo tepelně izolované boudy. Terén výběhu a terária by měl být bez překážek, aby se želva nedopatřením neobracela na záda.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 98% (hlasů: 9)

Témata

Autor článku

7.7.2017

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

První pomoc

První pomoc: poranění drápu nebo paspárku

Poranění packy, polštářků a drápů patří k nejčastějším zvířecím zraněním. Zvíře si poraní dráp nejčastěji při hře, na vycházkách v kamenitém terénu nebo když hrabě na zahradě. Poranění drápu není život ohrožující stav, je to však nepříjemný a většinou krvavý zážitek pro vás i vaše mazlíčka.

Kočka na toaletě pro lidi? Kočka na vodítku? Ano, může být!

Názory na sdílení stejné toalety pro lidi a kočky se různí. Obojí má svá pro a proti. Chození na toaletu pro lidi může být časem velmi pohodlné pro vás i pro kočku, jde ale o to, mít trpělivost a nevzdát to. Kočka na vodítku není až tak neobvyklý jev a ušetří vám hodně stresu, když by na procházce náhodou měla zaječí úmysly.

Zajímavosti ze světa zvířat. Víte, že...

Naši mazlíčci jsou podivná stvoření. Zajímali jste se někdy o to, proč se občas tak zvláštně chovají? Kočka se zdá být mazaná, kolik si toho ale zapamatuje? Jsou psi opravdu barvoslepí? Také máte pocit, že váš papoušek jí prakticky neustále? Zde je několik faktů o zvířatech, které by vás mohly zajímat.

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?